Kokar: Ekogroszek – „złote” i zielone paliwo w jednym!

Dlaczego ekogroszek, dostępny w ofercie firmy Kokar, zwany jest zielonym paliwem? Przede wszystkim ze względu na ograniczoną do minimum emisyjność niebezpiecznych związków na atmosfery. Dlaczego jednak można nazwać go źródłem opałowych „złotym”? Bo pozwala znacznie zoptymalizować budżet grzewczy! Nic dziwnego, że dzisiaj tysiące domostw demontuje stare piece i wykorzystując ministerialny program „Czyste Powietrze” wdraża innowacyjny piec retortowy w tzw. klasie piątej!
Definicja ekogroszku
Ekogroszek to paliwo stałe produkowane na bazie głównie węgla kamiennego, które jest dodatkowo uszlachetniane, a w produkcji sprowadzane jest do postaci granulacji od 5 do 25 mm. Jego przeznaczeniem jest wytwarzania energii cieplnej w nisko emisyjnych kotłach z podajnikiem retortowym, co przede wszystkim wykorzystuje się dla budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego. Nie ma jednak przeciwwskazań do tego, aby ekogroszek wykorzystywać również w większych obiektach. Wtedy jednak należy wdrożyć odpowiednią drogą instalację, której koszty jednak stosunkowo szybko się zwracają.
Podstawowe parametry ekogroszku
Ekogroszek pakowany jest i sprzedawany w formie zaniklowanych worków foliowych, płóciennych, czy też kartonowych, co ułatwia transport zarówno poprodukcyjny, jak i posprzedażowy. Jeśli chodzi zaś o zakup tego paliwa, należy pamiętać o tym, aby skrupulatnie zwracać uwagę na podstawowe parametry surowca. Mowa o zawartości popiołu, zawartości całkowitej siarki, zawartości całkowitej wilgoci, o wartości opałowej, a także o granulacji. Pamiętać przy tym należy o tym, aby ekogroszek, który kupujemy miał wartość opałową około 26000 kJ/kg. W innym przypadku spotkamy się z produktem o niskiej jakości, czyli o niewielu uszlachetniaczach. Tych możesz wystrzec się współpracując z uczciwym dostawcą – firmą Kokar, gwarantującą także inne materiały opałowe.
To musisz wiedzieć! W warunkach zimowych zużycie ekogroszku w gospodarstwie domowych przy zastosowaniu kotła o mocy w granicach 15-25 kW (standardowy kocioł dla domu jednorodzinnego do powierzchni około 150 m2), wynosi zaledwie 1-1,5 kg/h!
Najważniejsze zalety ekogroszku
Ekogroszek jest dzisiaj tak rekomendowany i popularyzowany ze względu na swoje unikalne zalety stosowania. Są nimi:
zmniejszenie gazów emisyjnych do atmosfery do minimalnych poziomów,
brak konieczności złożonej obsługi pieców retortowych na ekogroszek,
brak sadzy,
wysoka kaloryczność, czyli łatwość w produkcji energii cieplnej,
łatwość w transportu workami,
optymalizacja kosztów ogrzewania – nawet do 40% w stosunku do rozwiązań tradycyjnych.
Co jeszcze oferuje firma Kokar?
Firma Kokar specjalizuje się w sprzedaży materiałów budowlanych, takich jak cegły, pustaki, cement, gipsy i gładzie. Dbają o odpowiednie przechowywanie swoich produktów w celu zachowania wysokiej jakości. W ofercie firmy znajdują się również materiały opałowe, takie jak koks, pellet, ekogroszek, miał węglowy, węgiel kamienny, węgiel orzech, węgiel kostka oraz drewno kominkowe. Dodatkowo firma Kokar oferuje szeroki wybór nawozów.