Materiał Partnera

Kogo najczęściej dotyczą zawodowe zaburzenia głosu?

Kogo najczęściej dotyczą zawodowe zaburzenia głosu?

Ludzki głos, choć wydaje nam się najbardziej naturalną rzeczą na świecie, jest niezwykle złożonym zjawiskiem mechaniczno-akustycznym. Dźwięki generowane są przez drgające fałdy głosowe, które znajdują się w krtani. Wszelkie wady nabyte lub stany chorobowe tego narządu mają niebagatelny wpływ proces wytwarzania głosu oraz na jego natężenie i melodię. Jakie grupy zawodowe najczęściej skarżą się na zaburzenia głosu? Zapraszamy do lektury!

Jaki powinien być zdrowy głos?

Zdrowy głos to głos czysty, dźwięczny, dopasowany do płci, wieku, a także sytuacji, w której znalazł się rozmówca. Osoba posługująca się zdrowym głosem może bez przeszkód modulować jego wysokość oraz barwę. Nie usłyszymy też u niej charakterystycznego poszumu nosowego. Skąd się biorą zaburzenia głosu? Przyczyny ich występowania mogą być naprawdę rozmaite. Wśród tych najpowszechniejszych specjaliści wymieniają:

  • zaburzenia o podłożu hormonalnym,

  • zaburzenia związane z procesami chorobowymi krtani (stany zapalne, nowotwory, obrzęki, zmiany przerostowe),

  • zaburzenia związane z czynnością głosową (przeciążenie głosu, nieżyt zmęczeniowy, fonastenia).

Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach głosu?

Charakter symptomów w dużej mierze uzależniony jest od przyczyny zaburzeń głosu. Najczęściej pacjenci skarżą się na załamywanie się głosu, zmniejszenie wydolności głosowej, uciążliwą chrypkę i trudności w śpiewaniu czy wyrażaniu emocji poprzez krzyk. Jak informuje specjalista z przychodni Medan w Jarocinie – zaburzenia głosu zazwyczaj pojawiają się u osób, które głosem pracują. Mowa tu oczywiście o nauczycielach, prezenterach telewizyjnych, radiowych, lektorach, aktorach oraz piosenkarzach. Często mają z nimi do czynienia także pacjenci, którzy przeszli operację krtani np. polegającą na usunięciu guzków nowotworowych czy narośli. Ponadto zaburzenia głosu są charakterystyczne dla chłopców w okresie dojrzewania. Przechodzą oni wówczas mutację, przez co ich głos staje się niższy i bardziej męski. Jest to jednak proces fizjologiczny, który nie wymaga interwencji specjalisty.

Jak leczyć zaburzenia głosu?

Najważniejszym krokiem w terapii zaburzeń głosu jest precyzyjna diagnostyka. Najlepiej udać się z tym problemem do foniatry lub laryngologa. Warto wykonać akustyczną analizę głosu, którą przeprowadza się przy pomocy zaawansowanego oprogramowania komputerowego. To bardzo szczegółowe badania pozwala wychwycić wszelkie anomalie dotyczące procesu wytwarzania głosu. Jeśli chodzi o metody leczenia zaburzeń głosu, to muszą być one spersonalizowane. Foniatrzy chętnie stosują nowatorskie techniki, takie jak np. Metoda Laxvox, metoda Crafta czy rytmiczno-ruchowa rehabilitacja głosu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz