Materiał Partnera

Klinika witaminowa – zmierzch tabletki czy chwilowa moda?

Klinika witaminowa – zmierzch tabletki czy chwilowa moda?

Coraz mniej śpimy i coraz ciężej pracujemy. Tempo współczesnego życia niestety odbija się na naszym zdrowiu. Jednocześnie nieustannie wzrasta liczba osób, które starają się być fit, dbają o kondycję i uprawiają różne sporty. Wszystko to sprawia, że nasz organizm potrzebuje sporej dawki witamin i mikroelementów, które tracimy na co dzień. Co zatem zrobić, gdy zwykła tabletka to za mało?  

Kroplówka – nie tylko szpital

Wbrew pozorom sam pomysł stworzenia miejsca, w którym będzie można uzupełnić niedobór witamin i minerałów bez potrzeby kłopotliwej wizyty w szpitalu nie jest nowy. Pierwsze kroplówki witaminowe ponad 50 lat temu zastosował lekarz z  Baltimore – John Myers. Pierwsza mieszanka witamin C i B, wapnia i magnezu, czyli „Koktajl Myersa” miała łagodzić chroniczne zmęczenie, przepracowanie czy napięcie mięśniowe. Z czasem, począwszy od połowy lat 80., składy kroplówek zaczęto modyfikować w zależności od potrzeb pacjenta. W chwili obecnej tego typu miejsca, nazywane klinikami witaminowymi, za naszymi granicami to żadna nowość, a pierwszymi ich klientami były gwiazdy Hollywood, sportowcy, modelki oraz ludzie biznesu. W Polsce co prawda dopiero powstają placówki takie jak klinika witaminowa VitaDrip w Bydgoszczy, działająca w ramach  Centrum Zdrowia Araszkiewicz Łaźnia Miejska,  jednak już teraz śmiało można stwierdzić, że chętnych pacjentów na pewno nie zabraknie.

Dla kogo zdrowie w kropelkach

W chwili obecnej klinika witaminowa nie jest już miejscem, w którym spotkać można jedynie osoby znane i zamożne. Zazwyczaj ich klientami są ludzie żyjący na wysokich obrotach, zabiegani biznesmeni, sportowcy, chcący się nawodnić i odzyskać zgubioną energię. Odpowiednio przygotowana kroplówka może również pozytywnie wpłynąć na poprawę cery i urody oraz struktury włosów i paznokci, co bardzo często jest ważne dla odwiedzających te placówki pań. W przypadku osób starszych, to chcą one pobudzić do działania spowolniony metabolizm. Klientami klinik witaminowych są także ludzie po chorobach onkologicznych,
a także chorzy na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub borykający się z rozmaitymi schorzeniami, przy których kroplówki działają wspomagająco. Miejsca te odwiedzają  nawet wielbiciele imprez do białego rana, którzy przesadzili ze spożyciem alkoholu i szybko muszą uzupełnić mikroelementy wypłukane z organizmu. Suplementacja dożylna ma zdecydowaną przewagę nad doustną. To przede wszystkim efektywność i szybkość działania.
W przeciwieństwie do tabletek lub syropów, które muszą być przez organizm przetworzone, co zajmuje sporo czasu, zawartość kroplówki natychmiast trafia do krwiobiegu. Dzięki temu wchłania się ona w całości, powodując, w zależności od podanego preparatu, nawodnienie, regenerację lub oczyszczenie organizmu.

Gdzie wzmocnimy organizm

Jak już pisaliśmy tego typu miejsca dopiero zaczynają pojawia się na mapie Polski, a jednym z nich jest klinika witaminową VitaDrip w Bydgoszczy.

Jak mówi Maurycy Araszkiewicz, współwłaściciel kliniki: Można powiedzieć, że przecieramy szlaki na rynku ogólnopolskim. Powstało już w Polsce kilkanaście takich miejsc, ale one mienią się nazwą baru kroplówkowego. To, niestety, zniekształca ideę tego rodzaju działalności. My jesteśmy jednostką medyczną, której zadaniem jest dbać o jakość i bezpieczeństwo podawanych infuzyjnie, czyli bezpośrednio do żyły, suplementów. To są preparaty lecznicze.

Poza działalnością związaną z VitaDrip, jej właściciele prowadzą wielospecjalistyczną placówkę medyczną, która oferuje porady w zakresie: psychiatrii, psychogeriatrii, neurologii, neurologii dziecięcej, logopedii, seksuologii, kardiologii, geriatrii, reumatologii, fizjoterapii, chorób wewnętrznych, endokrynologii, pediatrii i alergologii dziecięcej, laryngologii, ortopedii, urologii, chirurgii, transplantologii, neurochirurgii, dermatologii oraz zajmują się zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Doświadczona kadra wykwalifikowanych psychologów, psychoterapeutów i pedagogów pomaga również  pacjentom w radzeniu sobie z takimi problemami jak depresja, zaburzenia postresowe, zaburzenia lękowe oraz zaburzenia snu. Dotyczy to także osób z zaburzeniami: odżywiania (anoreksja, bulimia, otyłość), pamięci, zaburzeniami urojeniowymi, okresu rozwojowego, osobowości, zaburzeniami psychosomatycznymi, kontroli emocji czy zaburzeniami afektywnymi (CHAD). Centrum Zdrowia Araszkiewicz to doświadczeni specjaliści, dla których dobro pacjenta jest najważniejsze.

Odwiedzamy klinikę witaminową 

Wbrew obawom niektórych, wizyta w tego typu miejscu jest całkowicie bezpieczna.

Jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu lekarz wyklucza u pacjenta wszelkie przeciwwskazania, takie jak alergie, choroby czy stany zagrażające zdrowiu i życiu. Ponadto lekarz zleca i nadzoruje cały proces podawania kroplówki. Samym zabiegiem zajmuje się natomiast wykwalifikowany personel pielęgniarski – mówi dr Araszkiewicz, założyciel kliniki witaminowej VitaDrip.

Warto pamiętać, że podanie kroplówki nie może być fanaberią. Wlewy dożylne dobierane są indywidualnie i najpierw trzeba się umówić na wizytę lekarską. Dodatkowo jeśli za pomocą wlewów dożylnych chcemy zredukować poważniejsze problemy zdrowotne czy niedobory konkretnych witamin, konieczna może okazać się wizyta w laboratorium. Sam zabieg to około 40 minut, które znacząco poprawią funkcjonowanie  naszego organizmu. 

Terapia kroplówkowa nie jest cudownym środkiem i lekiem na wszystkie nasze dolegliwości. Nie zastąpi nam zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia. Niemniej jednak rewelacyjnie wspomaga ona chory i osłabiony organizm. Może także zabezpieczyć nas przed niektórymi poważnymi chorobami, które są „produktem ubocznym” naszej cywilizacji.  Już dziś widać, że kliniki witaminowe mogą na stałe zagościć w naszej rzeczywistości, a ich znaczenie w procesach profilaktyki zdrowotnej zdecydowanie wzrośnie.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz