Materiał Partnera

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Klimat się zmienia. Temperatury na zewnątrz rosną, a nawet stają się nie do wytrzymania szczególnie latem. Funkcjonowanie w wysokich temperaturach nie jest łatwe i dlatego coraz więcej osób inwestuje w klimatyzatory, a w domach jednorodzinnych w klimatyzację centralną. Nie jest ona już oznaką luksusu, a stała się koniecznością, jeśli chcemy sprawnie funkcjonować w otoczeniu własnego domu czy biura.

Jak działa klimatyzacja?

Na rynku instalacyjnym dostępnych jest wiele urządzeń przeznaczonych do chłodzenia oraz wentylacji pomieszczeń biurowych, domów jednorodzinnych czy hal przemysłowych. Charakteryzują się one różnym stopniem zaawansowania, ale wszystkie działają w posobny sposób. System klimatyzacji składa się z agregatu, który odpowiada za sprężenie czynnika chłodzącego oraz odprowadzenia powstającego przy tym ciepła. W systemie nie może zabraknąć też zespołu parownika, którego zadaniem jest schłodzenie powietrza pobieranego z pomieszczenia. Co ciekawe często urządzenia klimatyzacyjne posiadają możliwość odwrócenia trybu pracy i wtedy działają jak pompa ciepła. Mogą, więc służyć do dogrzewania pomieszczeń wtedy, kiedy jest to niezbędne. Ubocznym skutkiem działania klimatyzacji jest woda. Powstaje ona na skutek schładzania ciepłego powietrza, kiedy to wytrąca się para wodna. Następnie ulega ona skropleniu na elementach parownika i spływa do zbiorniczka lub wypływa na zewnątrz.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Przy doborze urządzenia do klimatyzacji w domu jednorodzinnym kluczowe jest określenie jego mocy. Przyjmuje się, że do schłodzenia pomieszczenia o powierzchni 10 m² potrzebna jest moc 1 kW. Dlatego jeśli chcemy schłodzić pokój o powierzchni 25 m² będzie wymagał klimatyzatora o mocy 2,5 kW. Dodatkowo mamy do wyboru kilka rodzajów klimatyzacji. Najczęściej wybierane urządzenia to klimatyzatory kompaktowe. W jednej obudowie znajduje się parownik oraz sprężarka, a w trakcie działania do pomieszczenia wydmuchiwane jest schłodzone powietrze, a ciepłe odprowadzane na zewnątrz budynku bezpośrednio przez otwór w ścianie lub przez okno.  Takie urządzenie nie jest drogie, ale ma niewielką moc i może obsłużyć tylko jedno pomieszczenie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja typu split. Posiada ona rozdzielone moduły sprężarki od parownika w oddzielnych obudowach. Sprężarka montowana jest na zewnątrz budynku, a parownik w schładzanym pomieszczeniu. Oba elementy są połączone przewodami, które umożliwiają krążenie czynnika chłodzącego. Urządzenie tego typu ma większą moc i jest mniej hałaśliwe.

Opracowanie:
Miechów, Jana III Sobieskiego 30
tel. 502 255 833
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz