Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja naścienna, przypodłogowa czy kanałowa – który rodzaj klimatyzatora wybrać?

Klimatyzacja naścienna, przypodłogowa czy kanałowa – który rodzaj klimatyzatora wybrać?

Klimatyzacja w biurach to w letnich miesiącach niemalże konieczność. Zapewnia komfort pracy przebywającym tam pracownikom, usuwa nieprzyjemne zapachy, a także zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych i grzybów. Coraz więcej osób decyduje się także na montaż systemu klimatyzacyjnego w domu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań – na które warto się zdecydować?

Rodzaje systemów klimatyzacyjnych

Ze względu na ilość podłączonych jednostek klimatyzatory podzielić możemy na trzy grupy. Te typu Split najlepiej sprawdzą się w małym biurze lub głównym pomieszczeniu mieszkania, jeśli zamierzamy chłodzić np. tylko salon.

To najprostszy typ klimatyzacji, składają się one bowiem z jednej jednostki wewnętrznej podłączonej do jednostki zewnętrznej. Czyli chłodzą tylko jedno pomieszczenie, usuwając z niego ciepło i wilgotność (funkcja osuszania powietrza, w którą również wyposażone są klimatyzatory) i oddając je za pomocą przewodu freonowego do umieszczonej na zewnątrz budynku jednostki wyposażonej w sprężarkę i skraplacz.

Podobnie działa system Multi split, pozwalający na chłodzenie kilku (najczęściej do 5) pomieszczeń za pomocą jednostek wewnętrznych – parownika wraz z wentylatorem, połączonych przewodami freonowymi z jednostką zewnętrzną. Klimatyzator Multi split najlepiej sprawdzi się w przypadku większego biura, posiadającego kilka niezależnych pomieszczeń, oraz domów jednorodzinnych. To energooszczędne rozwiązanie, pozwalające zmniejszyć zużycie energii nawet o 35%.

System VRV dedykowany jest z kolei dużym budynkom, pozwala na obsługę nawet 60 pomieszczeń. To rozbudowana instalacja chłodnicza, pozwalająca również na ogrzewanie pomieszczeń (w zależności od wybranego przez nas agregatu). System ten to inteligentne rozwiązanie, dające możliwość sterowania nim z każdego miejsca na ziemi przy pomocy Internetu.

Typ montażu jednostki wewnętrznej

Wydawać by się mogło, że to, gdzie zamontujemy nasz klimatyzator, ma znaczenie jedynie dla estetyki pomieszczenia i jego funkcjonalności. Nic bardziej mylnego. Wiadomo, że źle dobrane miejsce może szpecić, na co uczulamy szczególnie osoby planujące montaż klimatyzacji w domu, jednak inną, ważną cechą, związaną z miejscem montażu jest natężenie hałasu.

Montując klimatyzacje w biurze lub np. sypialni poszukujemy rozwiązania, które będzie najcichsze z dostępnych na rynku, aby nie zakłócało nam pracy lub snu. Miejsce, w którym zamontujemy odbiornik, ma w tej kwestii kluczowe znaczenie.

Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzacji kanałowej lub kasetowej, jeśli mamy to szczęście mieć podwieszany sufit, w który da się wmontować jednostkę wewnętrzną. Klimatyzatory tego typu są praktycznie  bezgłośne. Nie zawsze niestety istnieje możliwość montażu, w tym celu warto skonsultować swój wybór ze specjalistami, takimi jak Ci z firmy R.K. Chłód-Klim, którzy doradzą Ci najlepsze rozwiązanie.

Jeśli hałas nie jest naszym podstawowym kryterium, natomiast kwestie ekonomiczne mają dla nas duże znaczenie, warto wybrać klimatyzator naścienny lub przypodłogowy. Zaletą klimatyzatorów przypodłogowych jest ich nowoczesny wygląd, który pasować będzie nawet do bardzo wyszukanych wnętrz. Klimatyzacja naścienna to typ najczęściej spotykany i sprawdzony, a zarazem najtańszy.

Ciekawym rozwiązaniem są także klimatyzatory przenośne, pozwalające chłodzić powietrze w miejscu, w którym aktualnie tego potrzebujemy, a następnie przenieść je w inne miejsce. Niezależnie na jaki typ klimatyzacji do domu lub biura się zdecydujesz, pamiętaj, że aby jej działanie było bezpieczne i satysfakcjonujące wymaga ona regularnego czyszczenia przez wyspecjalizowanych fachowców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz