Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja i wentylacja w galeriach handlowych

Klimatyzacja i wentylacja w galeriach handlowych

Galerie handlowe i duże sklepy to budynki, które wymagają zaprojektowania i wdrożenia najwyższych technologii klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Obecnie odchodzi się od stosowania zwykłych rozwiązań Multi Split łączących wiele klimatyzatorów kanałowych lub kasetonowych z wieloma agregatami zewnętrznymi. Znacznie wydajniejsze są bowiem instalacje HVAC, które obejmują klimatyzację, wentylację oraz ogrzewanie.

Instalacja HVAC w galeriach handlowych

Galerie handlowe to budynki wielkopowierzchniowe, które muszą być w odpowiedni sposób nawiewane, wentylowane oraz ogrzewane. Nic zatem dziwnego, że standardowe rozwiązanie klimatyzacji kasetonowej lub kanałowej wraz z wentylacją z rekuperacją odzysku ciepła może nie wystarczyć. W bardzo dużych obiektach lepiej sprawdzają się bowiem scentralizowane układy bazujące na uzdatnianiu powietrza oraz na ich termicznej obróbce. Dzięki temu jest ono zarówno czyste i świeże, jak i ogrzane lub schłodzone, w zależności od potrzeb. Taką funkcję spełnia instalacja HVAC, która jest zintegrowanym systemem połączonych ze sobą urządzeń. Zsynchronizowane ze sobą są zatem agregaty chłodnicze, pompy, systemy i kanały rozprowadzające powietrze, a także rozwiązania filtracyjne. Cała instalacja posiada również układ sterowania oraz specjalną centralę.

Jeśli chodzi właśnie o centralę HVAC, może być to np. dachowy monoblok typu roof-top. Popularne są też specjalne aparaty grzewczo-wentylacyjne, a system może być również wyposażony w wentylokonwektory czy też w specjalne kurtyny powietrzne. Rozwiązań technologicznych jest naprawdę wiele, a to jakie powinno wybrać się dla danego budynku wielkopowierzchniowego, zależy od wyników przeprowadzonych świadectw energetycznych.

Inne wdrożenia mogą być opłacalne przy budowie galerii handlowej od podstaw, a inne mogą sprawdzić się przy modernizacji obiektu. Szerokie doradztwo techniczne oraz usługi montażowe oferuje pracownia KLIMAKO, która optymalne rozwiązania zawsze dobiera po wcześniejszych złożonych analizach oraz w trakcie procesu projektowego.

Zalety instalacji HVAC

Instalacja HVAC pozwala ogrzać, chłodzić oraz wentylować duże przestrzenie galerii handlowych, pełniąc również funkcję swoistej izolacji termicznej. System skutecznie chroni obiekt bowiem przez nadmierną kondensacją wody, pozwala obniżyć rachunki za zużycie energii oraz eliminuje z pomieszczeń wilgoć. Sama inwestycja w tę instalację pozwala też ograniczyć koszty dodatkowych urządzeń grzewczych oraz wentylacyjnych. System HVAC jest prostszy we wdrożeniu, a także w ewentualnej rozbudowie i serwisie.

HVAC uznaje się też za system o wysokim standardzie instalatorskim. Taka instalacja nie tylko powstaje w galeriach handlowych, ale w halach sportowych, muzeach, salonach samochodowych, w szpitalach, szkołach, biurowcach czy też w apartamentowcach.

Rozwiązania dla mniejszych galerii handlowych

Producenci systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych prześcigają się w oferowaniu inwestorom nowoczesnych rozwiązań. Ciekawe gwarantuje marka CARRIER, która dla mniejszych galerii handlowych przygotowała instalację chłodzoną powietrzem agregatu wody lodowej ze sprężarką śrubową o zmiennej prędkości. System prócz centrali wentylacyjnej oraz wspomnianego agregatu składa się też na klimakonwektory kanałowe, oraz kasetonowe.

Klimatyzacja kasetonowa i kanałowa dla poszczególnych sklepów

Klimatyzacja kanałowa lub kasetonowa również może zostać zastosowana w galeriach handlowych, zwłaszcza w wersji osobnych układów przeznaczonych dla poszczególnych sklepów. Najczęściej wykorzystuje się wtedy systemy inwerterowe lub wysokiego sprężu.  Cała instalacja klimatyzacyjno-wentylacyjna składa się wtedy z centrali, rekuperatora, kanałów nawiewnych, kanałów wyciągowych, czerpni, wyrzutni i anemostatów, a także z wielu czujników. Najważniejszy jest jednak klimatyzator zewnętrzny oraz jednostki wewnętrzne o odpowiedniej mocy cieplnej.

Cały system zabudowany jest zaś najczęściej płytami kartonowo gipsowymi. Klimatyzacja kanałowa i kasetonowa z łatwością montowana jest zatem w konstrukcji sufitów podwieszanych, a nawet napinanych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz