Materiał Partnera

Klimat polskich karczm

Klimat polskich karczm

Wielu z nas znudzonych jest nowoczesnym wystrojem restauracji, które nie wyróżniają się magiczną atmosferą. Podobnie jest w przypadku lokali tematycznych – restauracji włoskich, indyjskich, greckich – które przenoszą nas w rejony innych kultur, ale są nam już doskonale znane. Niestety nie wszyscy z nas mieli możliwość odwiedzenia takich miejsc jak karczmy. A jest czego żałować – to niepowtarzalne miejsca, nawiązujące do polskiej kultury!

Historia karczm

Przed udaniem się do restauracji typu karczma takich jak Karczma Polska Pod Kogutem Świonoujście warto dowiedzieć się, czym się one wyróżniają. Przede wszystkim sposób ich funkcjonowania, wystrój wnętrz, wygląd budynku, a także smak potraw uwarunkowane są tradycjami i historią. W Polsce karczmy powstawały już od wczesnego średniowiecza, kiedy to stanowiły własność władcy – karczmy prowadzili wtedy zakonnicy oraz rycerstwo. Ich lokalizacjami były wioski, przedmieścia większych miast i grodów, a także trakty, którymi podróżowały armie i handlowcy. W karczmach głównymi produktami były piwa, miody i wina, a także mięsa i zupy. To właśnie dzisiaj tanie dania wywodzące się z tradycji polskiej i danych regionów przyciągają jako atrakcję wielu turystów. Szczególne zamiłowanie do karczm spośród zagranicznych gości mają Niemcy oraz Anglicy.

Architektura tradycyjna

Niestety charakterystycznych budynków wyposażonych w ganki, podcienia oraz zwieńczonych polskim dachem jest bardzo mało. Niektóre karczmy przetrwały burzliwe okresy naszej historii i zostały przekształcone na modne restauracje bądź muzea. Dzisiejsza architektura pozwala jednak na odtworzenie wyglądu zarówno bryły budynku, jak i wnętrza – często drewniane domy weselne budowane lub stylizowane są na karczmy. Znajdziemy je przede wszystkim w górach oraz nad morzem. Niekiedy restauracje remontują elewacje, dodając elementy architektoniczne, takie jak portyki i ryzality, a także rozpoznawalne deski, które przypominają sieć nałożoną na budynek.

Nowoczesne wydanie karczm

Nowoczesne karczmy to miejsca niepowtarzalne. Klienci mają możliwość skosztowania wielu polskich tradycyjnych potraw takich jak polewki, strawy z dziczyzny, a także kufle różnych odmian piwa. W takich miejscach można poczuć się bardzo swobodnie – panuje tu gwar, śmiech i zabawa – a także wybrać się w porze dnia, kiedy ciepły wystrój wnętrz, zaaranżowany z kamienia i naturalnego drewna, sprzyja romantycznym chwilom bądź rodzinnym spotkaniom. Warto wiedzieć, że wiele karczm budowanych jest z drewna od podstaw, jako wolnostojące budynki, ale większa liczba dzisiejszych karczm to lokale umieszczone w najlepszych punktach miast. Są one „wbudowane” w kamienice przy starówkach i w dzielnicach handlowo-rekreacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz