Materiał Partnera

Kleje dla przemysłu poligraficznego

Kleje dla przemysłu poligraficznego

Rynek poligraficzny z roku na rok coraz bardziej ewoluuje. Dynamika wzrostu całej branży jest bardzo duża, a jest to napędzane między innymi dużym zapotrzebowaniem na tworzenie różnego rodzaju wielkoformatowych – i nie tylko – reklam. Warto wiedzieć, że dla zakładów poligraficznych, a także dla różnego rodzaju firm drukarskich, bardzo ważne jest zaopatrywanie się w kleje poligraficzne, czy też zwane introligatorskimi.

Rodzaje klejów introligatorskich

Na rynku klejów introligatorskich można wymienić ich trzy podstawowe typu. Pierwszą  grupą są tak zwane kleje glutynowe, będące pochodzenia zwierzęcego. Wyróżniają się bardzo wysoką adhezją, czyli łączeniem ze sobą elementów wytworzonych na bazie celulozy, a także swoją sprężystością i błyskawicznością zespolenia. Najczęściej klejenie produktami glutynowymi opiera się o proces odbywający się w temperaturze 45-70 stopni Celsjusza. Drugim typem klei introligatorskich, są te dyspersyjne. Ich wysoka jakość związana jest z łatwą zwilżalnością powierzchni, bardzo dużą wytrzymałością spoiny, a także wysoką adhezją. Warto przy tym wiedzieć, że są one opracowane w taki sposób, aby były w stu procentach odporne na upływ czasu. Dzięki swoim wysokim parametrom użytkowym kleje dyspersyjne z powodzeniem stosowane są w metodzie łączenia bezszyciowego. Trzecią grupą produktów introligatorskich łączących ze sobą różnego rodzaju materiały drukarskie i nie tylko, są roztwory topliwe. Tego typu produkty wymagają przeprowadzenia procesu topnienia i podgrzania do określonej temperatury, w której ujawnia się zdolność łączenia. Kleje topliwe wyróżniają się najszybszym tężeniem, ale są gorsze jakościowo, niż kleje dyspersyjne.

Przykład kleju dyspersyjnego – ADHESIN A 34K3

Jednym z przykładów klejów dyspersyjnych jest ADHESIN A 34K3.  Jest to wysoko skoncentrowany roztwór tworzony z żywicy syntetycznej i środków spęczniających oraz zmiękczających. Najczęściej stosowany jest w przemyśle opakowaniowych, np. przy produkcji toreb i worków. Wykorzystuje się go do klejenia brzegów twardego lakierowanego papieru, a także folii aluminiowych, czy też do zautomatyzowanych maszyn zamykających. Kupując tego typu produkty warto zwracać uwagę na takie parametry techniczne, jak: temperatura zapłonu, pH, temperatura wrzenia, rozpuszczalność w wodzie, lepkość, czy też gęstość. Różnorodne produkty o najwyższych wskaźnikach, znajdziesz zaś w takich przedsiębiorstwach, jak firma Henkel Piotra Bała. Oferuje ona różnego rodzaju kleje introligatorskie, a także folie poligraficzne. Podmiot ten wyróżnia się na rynku wysokimi standardami obsługi swoich klientów, zapewniając terminowe, stałe dostawy zarówno detaliczne, jak i hurtowe!

Opracowanie:
Kraków, Grażyny 4A
tel. 602 281 913
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz