Materiał Partnera

Klasyfikacja olejów hydraulicznych

Klasyfikacja olejów hydraulicznych

Oleje hydrauliczne klasyfikuje się według dwóch norm: wg DIN 52524 oraz ISO 6743/4, które są zależne od własności użytkowych i jakościowych. W niniejszym artykule podjęliśmy się krótkiej charakterystyki podstawowej klasyfikacji olejów hydraulicznych.

Klika słów od eksperta

Norma DIN dotyczy 4 rodzajów olejów hydraulicznych, które mają odmienny poziom lepkości, czyli Hl, HLP, HVLP, HLPD, natomiast norma ISO wyróżnia aż 7 poziomów lepkości: HH, HL, HR, HM i HV. Przynależność do danej klasyfikacji określana jest nie tylko na podstawie lepkości, choć to podstawowy czynnik, ale także po zbadaniu dodatków zawartych w składzie danego oleju, którymi mogą być np. smary, wszelkiego rodzaju modyfikatory czy inhibitorypowiedział pracownik Utech Hydraulic w Kielcach.

HH

Oleje hydrauliczne z tej kategorii najczęściej wykorzystywane są w starszych typach maszyn, ponieważ te mają systemy nie wymagające szczególnych właściwości przeciwzużyciowych. Oleje HH nie zawierają dodatków uszlachetniających, są zwykłymi rafinowanymi olejami mineralnymi.

HL

Ten rodzaj olejów hydraulicznych z powodu swojej uniwersalności jest najczęściej wykorzystywany i szeroko stosowany. Dzięki niemu układy hydrauliczne są odporne na korozję i starzenie się. Oleje te zawierają inhibitory korozji oraz utleniania. Stosuje się je w urządzeniach stacjonarnych, przechowywanych w pomieszczeniach, w których panuje stała temperatura.

HR

Mają dość wąskie zastosowanie. Wykorzystuje się je głównie do urządzeń, które pracują w zmiennych temperaturach. W składzie zawierają duże ilości inhibitorów utlenienia, korozji, a także modyfikatory lepkości.

HLP/HM

Oleje tego typu mają korzystne właściwości smarne, dzięki czemu pompy układów hydraulicznych nie są narażone na szybkie zużycie. Stosuje się je w maszynach, w których układ hydrauliczny jest mocno obciążony, panujące w nim ciśnienie wysokie, a temperatury zmienne. Oleje HLP/HM są głęboko rafinowane i zawierają duże ilości dodatków przeciwzatarciowych, przeciwzużyciowych i inhibitorów utleniania.

HVLP/HV

Te oleje można stosować w każdego rodzaju urządzeniach hydraulicznych. Dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach pracy, ponieważ zawierają dodatki przeciwzużyciowe, przeciwzatarciowe, modifikatory lepkości oraz inhibitory utleniania.

HLPD

Te oleje zawierają w składzie dodatki przeciwzużyciowe, przeciwzatarciowe i inhibitory utleniania oraz modifikatory lepkości, więc podobnie jak poprzednie nadają się do pracy w trudnych warunkach. Spośród innych olejów wyróżnia ich posiadanie w składzie detergentów i dyspergentów.

Oceń artykuł (6)
3.2
Komentarze
Dodaj komentarz