Artykuł sponsorowany

Klasyfikacja automatyki przemysłowej

Klasyfikacja automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa to bardzo ważny dział automatyki i elektroinstalacji. Dzisiaj bowiem nowoczesne ośrodki przemysłowe, a także biura korporacyjne wymagają zastosowania nowoczesnych systemów, które będzie można dowolnie kalibrować, monitorować i nimi sterować. Mowa zarówno o automatyzacji urządzeń wykorzystywanych do procesów technologicznych, jak i o powiązanych ze sobą systemach zaliczanych do tak zwanego rozwiązania „inteligentnego budynku”.

Podział automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa to dziedzina bardzo szeroka, a jest ona rozpatrywana za względu na zadania, jakie mają spełniać dane układy automatycznego sterowania. Dzisiaj wyróżnia się przede wszystkim automatyzację urządzeń i maszyn przemysłowych realizujących złożone oraz nieprzerwane procesy technologiczne/produkcyjne, a także automatyzację urządzeń wykonawczych (np. silniki maszyn, pompy procesowe), sterujących oraz niezbędnego oprogramowania. Ważnym sektorem automatyzacji jest również ten związany nie z obsługą szeroko pojętej infrastruktury przemysłowej, ale tej związanej z zabezpieczaniem oraz kontrolą danego obiektu. Mowa o tak zwanych systemach „inteligentnego budynku”, które wdrażane są między innymi w korporacjach lub ważnych placówkach publicznych. Automatyzacja obejmuje wtedy systemy alarmowe, systemy kontroli dostępu, systemy monitoringu, systemy przeciwpożarowe, a także klimatyczne, elektryczne oraz oświetleniowe. Są one realizowane w ramach konstruowania układów stabilizacyjnych, programowych, nadążnych i adaptacyjnych. Uszczegółowiając, mogą to być zatem układy liniowe/nieliniowe, analogowe, cyfrowe, regulacji ciągłej, czy też dyskretnej (przerywanej).

Odpowiednie projektowanie systemów automatyki przemysłowej

Wdrażanie systemów automatyki przemysłowej i systemów inteligentnego budynku (BMS – System Zarządzania Budynkiem) mają przede wszystkim na celu generowanie oszczędności finansowych dla danego podmiotu. Jest to związane z możliwością swobodnego monitorowania zużycia mediów, czy też zarządzania ich użytkowaniem. Warto przy tym wiedzieć, że dla ośrodków przemysłowych automatyzacja linii produkcyjnych, czy różnych maszyn jest ważna również z punktu widzenia ich prawidłowości eksploatacyjnej – program wczesnego wykrywania usterek. Zapobiega to zastojom produkcyjnym, które mogą przyczynić się do znacznych strat. Jeśli chodzi zaś o BMS, wdrażane systemy mają na celu także zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa użytkownikom budynku oraz jego wyposażaniu W zależności od zapotrzebowania można wdrożyć podsystem zasilania i sterowania energią elektryczną (np.  monitoring rozdzielnic elektrycznych) oraz podsystem sterowania komfortem (np. sterowanie żaluzjami, sterowanie klimatyzacją). Tego typu inwestycji podejmuje się szeroko wyspecjalizowana firma Elektryk Sp. z.o.o., która posiada również branżowy sklep internetowy – oferta skierowana jest głównie dla zarządów przedsiębiorstw, fabryk, czy firm elektroinstalacyjnych.

Przykładowe elementy automatyzacji przemysłowej

Różnego rodzaju podmioty instytucjonalne i biznesowe w celu realizacji projektów automatyzacji przemysłowej, zaopatrują się w różnego rodzaju produkty we wyspecjalizowanych hurtowniach artykułów elektrotechnicznych – najlepsze posiadają własne sklepy internetowe, np. http://sklep.elektryk.net.pl.  Jeśli chodzi o te wykorzystywane przy wdrożeniach projektów automatyzacji przemysłowej, można wyróżnić między innymi: przekaźniki termiczne, zegary sterujące, panele dotykowe, przekaźniki bezpieczeństwa, przekaźniki modułowe i dopuszkowe, oprogramowania specjalistyczne, wskaźniki świetlne i przyciski, czujniki oraz sondy przemysłowe, łączniki krzywkowe, wyłączniki i łączniki krańcowe, moduły sterujące i logiczne, gniazda, złączki i złącza, a także serwonapędy i innego rodzaju podzespoły pozwalające na wdrożenie odpowiedniego projektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz