Materiał Partnera

Kim jest narzędziowiec i czym zajmują się narzędziownie?

Kim jest narzędziowiec i czym zajmują się narzędziownie?

Narzędziowiec to zawód, o którym chyba każdy słyszał choć raz, ale nie każdy wie, czym zajmuje się taka osoba. Podobnie jest z zakresem działań narzędziowni, bez których wiele dużych firm produkcyjnych nie mogłoby prawidłowo funkcjonować. Dowiedz się, kim jest narzędziowiec, jakie zadania realizuje oraz co wchodzi w zakres usług profesjonalnych narzędziowni.

Kim jest narzędziowiec?

Narzędziowiec to specjalista w dziedzinie metalurgii. Zazwyczaj zatrudniany jest przez firmy zajmujące się obróbką metali, a jego stanowisko pracy znajduje się w narzędziowni, której zadaniem jest produkcja oraz konserwacja narzędzi, skąd wzięła się nazwa tego zawodu. Aby zostać narzędziowcem trzeba, zdać egzamin zawodowy albo ukończyć studia w dziedzinie  konstrukcji form wtryskowych i narzędzi do przetwórstwa tworzyw sztucznych lub mechaniki i budowy maszyn.

Narzędziowcy to specjaliści w zakresie konstrukcji narzędzi, form, a także konserwacji tych elementów, dzięki którym firmy zajmujące się obróbką metali i tworzyw sztucznych mogą sprawnie funkcjonować, mając pewność, że formy i narzędzia, których używają się bez zarzutu, a w razie pojawienia się nieprawidłowości lub zużycia materiału, fachowcy szybko zaradzą tej sytuacji.

Czym zajmuje się narzędziownia?

Narzędziownie to zarówno wydzielone miejsca, swego rodzaju magazyny, w których gromadzi się używane w firmie narzędzia, ale również osobne jednostki – firmy zajmujące się produkcją i naprawą narzędzi stosowanych w firmach produkcyjnych.

Jedną z takich firm jest na przykład Narzędziownia Wit Muter w Chojnicach, posiadająca nowoczesny park maszynowy i zatrudniająca wykwalifikowanych narzędziowców oraz innych specjalistów w dziedzinie obróbki metali. W zakres działań narzędziowni oprócz produkcji profesjonalnych narzędzi wchodzi także pełna obróbka metali na zlecenie klienta, do której zaliczyć można działania takie jak:

  • skrawanie,
  • toczenie,
  • frezowanie,
  • szlifowanie,
  • wiercenie.

Umożliwiają to nowoczesne maszyny – prasy do tłoczenia, wykrawania i kształtowania, umożliwiające wykonanie nawet najbardziej precyzyjnych detali.

Czy narzędziownia wykonuje jedynie narzędzia?

Głównym profilem działalności narzędziowni rzeczywiście jest produkcja oraz konserwacja różnego typu narzędzi metalowych, takich jak:

  • tłoczniki,
  • wykrojniki,
  • czy formy wtryskowe.

Jednak wiele firm oferuje także usługi polegające na obróbce metali zgodnie ze specyfikacją klienta, a także produkty gotowe, takie jak na przykład szalunki budowlane, metalowe ramy z wypełnieniem, narożniki czy belki poziomujące – z możliwością dostosowania wymiarów do wymagań klienta.

Opracowanie:
Chojnice, Wysoka 26
tel. 602 245 016
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz