Artykuł sponsorowany

Kim jest i czym się zajmuje współczesny geodeta-kartograf?

Kim jest i czym się zajmuje współczesny geodeta-kartograf?

Geodezja to dziedzina wiedzy, która towarzyszy ludziom od kilku tysięcy lat. Wiedzę geodezyjną posiadali już starożytni budowniczowie piramid egipskich. W ogólności umiejętności geodety to opisywanie terenu, poprzez wyznaczanie punktów i na ich podstawie sporządzanie map i planów. Na ich bazie powstają szczegółowe mapy z naniesionymi granicami działek. Oczywiście sporządzanie map to nie jedyne zadanie geodety.

Jakie czynności wykonuje geodeta?

Geodeta w głównej mierze zajmuje się zakładaniem i pomiarem osnów geodezyjnych. Osnowa geodezyjna to zbiór charakterystycznych punktów w terenie posiadających indywidualne współrzędne i niepowtarzalny numer. Dzieli się na osnowę poziomą, bazową oraz wysokościową. Zawiera wzajemne przestrzenne położenie punktów pomiarowych. Punkty wysokościowe utrwalane są w terenie za pomocą specjalnych elementów nazywanych reperami. W nawiązaniu do tych punktów wykonuje się pomiary geodezyjne wyznaczające punkty sytuacyjne i wysokościowe terenu. Wyznaczone i pomierzone współrzędne obiektów np. nowo budowanego domu, urządzenia technicznego, drogi czy linii kolejowej, podlegają dalszemu opracowywaniu przez firmy takie jak Geodezja PR. W tym celu sporządzane są opracowania geodezyjne i kartograficzne. W trakcie wykonywania obiektu przeprowadza się tzw. pomiary realizacyjne które pomagają w jak najdokładniejszy sposób przenieść charakterystyczne punkty projektowe z planów na zagospodarowywany teren. Pomiary te pozwalają zachować prawidłowy, tj. zgodny z planem, kształt, wymiary i położenie obiektu. Geodeta zajmuje się również wykonywaniem pomiarów inwentaryzacyjnych oraz powykonawczych. Są one wykorzystywane jako audyty kontrolne obiektów budowlanych i urządzeń technicznych. Pomiary geodezyjne są również wymagane przy wykonywaniu scaleń, podziałów i rozgraniczeń nieruchomości. Wszelkie dane geodezyjne są przechowywane, zakładane i aktualizowane w Bazie Danych Katastru Nieruchomości, oraz wprowadzane do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.

Jakich narzędzi używa współczesny geodeta?

Narzędziami jakimi posługuje się współczesny geodeta można podzielić na narzędzia terenowe oraz biurowe. Pierwsze z nich służą do wytyczania punktów. Do niezbędnych przyrządów terenowych należy zaliczyć tachimetr oraz niwelator. Tachimetr to instrument optyczny wykorzystywany do pomiaru kątów poziomych, pionowych oraz odległości. Niwelator służy do pomiaru różnicy wysokości pomiędzy punktami pomiarowymi. Do dodatkowego oprzyrządowania pomiarów geodezyjnych można zaliczyć stalowe taśmy miernicze, łaty, tyczki i paliki. Pozwalają one tymczasowo utrwalić punkt pomiarowy. Współczesna geodezja używa również nowinek technicznych korzystając przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych i znajdowaniu punktów w terenie, satelitarnych systemów nawigacyjnych typu  GPS czy dronów. Praca geodetów to także praca w biurze. W celu ustalenia punktów wysokościowych osnowy geodezyjnej można skorzystać z map cyfrowych zamieszczonych na geoportalach typu e-mapa. Mapy są tworzone na podstawie zdjęć satelitarnych czy lotniczych. Geodeci wykorzystują głównie mapy ogólne i osnowy geodezyjne. Na osnowie geodezyjnej znajdują się dwa rodzaje punktów: żółte i żółtoczarne. Pierwsze opisują osnowę poziomą XY, zaś drugie dotyczą osnowy wysokościowej Z, gdzie X, Y, i Z oznaczają ogólnie przyjęte oznaczenia osi kartezjańskiego układu współrzędnych. Osnowa wysokościowa jest trwale stabilizowana w budynkach. Opracowywanie wyników realizowane jest przez nowoczesne programy komputerowe a ich wyniki są archiwizowane w bazach danych.

Opracowanie:
Pyrzyce, Poznańska 20, (budynek centrali nasiennej)
tel. 513 055 045
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz