Artykuł sponsorowany

Kim był Robin McKenzie?

Kim był Robin McKenzie?

Ćwiczenia McKenziego to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia dolegliwości bólowych narządu ruchu. Metoda opracowana przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę jest nie tylko efektywna, ale też prosta i w pełni bezpieczna dla pacjenta. Obecnie z leczenia metodą McKenziego pod okiem przeszkolonych specjalistów korzystają z powodzeniem pacjenci na całym świecie. Kim był jej twórca?

Wczesne lata i osiągnięcia zawodowe Robina McKenziego

Robin Anthony McKenzie urodził się w 1931 roku w nowozelandzkim Auckland. Po ukończeniu Wairarapa College studiował na Otago University, a w 1952 roku zdobył dyplom Nowozelandzkiej Szkoły Fizjoterapii w Dunedin. W kolejnym roku otworzył własną praktykę w Wellington, a w trakcie swojej pracy wykształcił szczególne zainteresowanie kwestią schorzeń kręgosłupa. Dr Robin McKenzie całym sercem poświęcił się poszukiwaniu sposobów, które przyniosłyby ulgę w cierpieniu pacjentów, najlepiej bez konieczności stosowania mocnych leków przeciwbólowych. Efektem była właśnie metoda McKenziego, wykorzystująca lecznicze działanie ruchu. Podejście terapeutyczne, opracowane przez McKenziego metodą prób i na podstawie bogatego doświadczenia, obecnie znajduje potwierdzenie w licznych opracowaniach naukowych, a przede wszystkim w rezultatach leczenia bólu kręgosłupa z wykorzystaniem  proponowanych przez niego ćwiczeń.

W celu popularyzacji swojej innowacyjnej metody badania i leczenia narządu ruchu w 1982 roku założył Międzynarodowy Instytut Metody McKenziego i w tym samym roku został uznany za honorowego członka Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizjoterapii (APTA). W kolejnych latach, wraz z rozpowszechnianiem się metody, był wielokrotnie nagradzany również przez środowiska terapeutyczne z Wielkiej Brytanii, Rosji i ojczystej Nowej Zelandii. Obecnie Instytut zrzesza fizjoterapeutów, lekarzy, kręgarzy oraz innych pracowników służby zdrowia, zainteresowanych problematyką dolegliwości bólowych narządu ruchu z 40 krajów na całym świecie, a jego głównym zadaniem jest szkolenie kolejnych specjalistów fizjoterapii i rehabilitacji. Założycielem polskiej filii Instytutu McKenziego jest Doktor Tomasz Stengert, uczeń dr. Robina McKenziego, który obecnie prowadzi Klinikę Schorzeń Kręgosłupa i Stawów w Poznaniu, działającą właśnie w oparciu o MTD.

Robin McKenzie w życiu prywatnym

Choć wiele czasu poświęcał pracy, najważniejsza dla Robina McKenziego była rodzina. Zawsze podkreślał wielką rolę, jaką w jego życiu odgrywali bliscy — zarówno w czasie trudnych początków kariery, jak i wtedy, gdy mógł świętować kolejne sukcesy. Wraz z żoną Joy miał czworo dzieci, doczekał się również sześciorga wnucząt. Wielkim hobby McKenziego było żeglarstwo. Kupioną w latach 70. łodzią wystartował nawet w kilku regatach. Na lądzie wolny czas lubił poświęcać roślinom. Wokół domu stworzył wspaniały ogród, w którym można było podziwiać wiele gatunków nowozelandzkich kwiatów. 82-letni Robin McKenzie zmarł w swoim domu w Raumati po przegranej walce z nowotworem w 2013 roku.

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz