Artykuł sponsorowany

Kierownik budowy - zadania

Kierownik budowy - zadania

Kiedy planujesz budowę domu, musisz dopełnić wiele formalności. Jedną z rzeczy, o której zapomnieć nie możesz, jest zatrudnienie kierownika budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac! Dlaczego kierownik budowy jest konieczny? Za jakie zadania w trakcie budowy jest on odpowiedzialny? Koniecznie sprawdź, jakie zadania czekają kierownika budowy podczas budowy nieruchomości.

Kierownik budowy - jakie zadania musi wykonać?

Jak mówi nam ekspert z firmy Bogdan Soliński Budownictwo, kierownik budowy ma bardzo rozległy zakres zadań, które skupiają się wokół nadzoru budowy i dbaniu o jej prawidłowy przebieg. Praca kierownika budowy obejmuje fizyczną kontrolę nad przebiegiem prac, ale także uzupełnianie dokumentacji. Bez zatrudnienia kierownika budowy nie można rozpocząć prac budowlanych. 

Jakie są główne zadania osoby odpowiedzialnej za nadzór nad budową? Musi zadbać on przede wszystkim o zabezpieczenie miejsca budowy i prowadzenie wszelkiej dokumentacji, a przede wszystkim prowadzenie dziennika budowy. Kierownik współpracuje z geodetą, który odpowiedzialny jest za wytyczenie obiektu zgodnie z uzyskanym pozwoleniem na budowę. Kiedy przychodzi czas na rozpoczęcie prac budowlanych, kierownik powinien regularnie pojawiać się na miejscu, w celu nadzorowania prac i sprawdzania ich postępu.

Jeżeli w trakcie budowy pojawią się problemy lub okaże się, że prace nie idą zgodnie z projektem budowlanym, zadaniem kierownika jest przerwanie prac, wyjaśnienie sprawy i podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu. Zadaniem kierownika budowy jest czuwanie nad tym, jak przebiegają najważniejsze prace budowlane i czy budowany budynek będzie bezpieczny. Kiedy prace się kończą, dokonuje on ostatnich wpisów w dokumentach i pomaga w skompletowaniu dokumentów potrzebnych do odbioru budynku.

Czy kierownik budowy może zmienić projekt? 

W trakcie budowy często okazuje się, że zaplanowane rozwiązania niekoniecznie się sprawdzają. W takiej sytuacji inwestorzy często chcą wprowadzić zmiany do projektu budowlanego, ale czy leży to w kompetencjach kierownika budowy?

Należy pamiętać o tym, że projekt budowlany jest chroniony prawami autorskimi, więc wszelkie zmiany w nim mogą być wprowadzane tylko przez osobę projektanta lub po uzyskaniu przez niego pozwolenia na zmianę. W sytuacji, kiedy zmiany jedna zostaną wprowadzone, to zadaniem kierownika budowy jest poinformowanie o tym odpowiednich organów.

Kierownik budowy przede wszystkim dba o to, aby budowa przebiegała zgodnie z prawem. Jest on osobą odpowiedzialną za budowę na każdym jej etapie i bez jego obecności, prowadzenie prac budowlanych nie jest możliwe! 

Opracowanie:
Kraków, Brożka 24 lok. 75
tel. 607 098 781
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz