Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy zmienić opony na letnie?

Za oknem robi się coraz cieplej, więc czas pomyśleć o wymianie opon. Najważniejsze, by korzystać z opon dostosowanych do panujących warunków atmosferycznych. Kierowcy doskonale wiedzą, że tylko dobrze dobrany produkt zagwarantuje odpowiednią przyczepność i krótką drogę hamowania. Dowiedz się, kiedy najlepiej zmienić opony na letnie i jak wybrać najlepsze.

Jak odróżnić opony zimowe od letnich?

Opony zimowe i letnie różnią się przede wszystkim składem mieszanki użytej do produkcji opony. Opony letnie produkowane są z mieszanki sprawdzającej się, gdy za oknem temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe mają specyficzny kształt bieżnika i posiadają siatkę lameli, czyli charakterystycznych nacięć, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy po oblodzonej drodze. Takie opony wyposażone są w wyprofilowane rowki odprowadzające wodę. Opona zimowa nie nadaje się do jazdy latem, ponieważ jej budowa obniża sprawność na suchej powierzchni. Opony letnie są odpowiednio miękkie, co pozwala na dobre hamowanie.

Jakie opony letnie wybrać?

Na rynku mamy do wyboru wielu producentów i mnóstwo modeli w różnych cenach. Wybór drogiej opony nie zawsze jednak jest najlepszym pomysłem. Osoby, które rzadko jeżdżą, mogą wybrać opony samochodowe ze średniej półki, droższe modele są raczej przeznaczone dla wymagających kierowców. Rozmiar opony powinien być dopasowany do pokonywanej na co dzień trasy. W mieście lepiej sprawdzą się wąskie i wysokie opony, natomiast w trasę lepsze są szerokie i niskoprofilowe, które gwarantują odpowiednią przyczepność.

Istotny jest rok produkcji opony. Im starsze ogumienie, tym będzie się szybciej zużywać, a co za tym idzie, nie będzie tak bezpieczne jak świeżo wyprodukowane opony. Guma po dłuższym czasie staje się twarda, więc traci swoje właściwości. Data produkcji znajduje się z boku opony.

Należy sprawdzić, jaki bieżnik ma nowa opona. Chodzi tu szczególnie o głębokość bieżnika. Zgodnie z przepisami pojazd nie może być wyposażony w opony letnie o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm. Zbyt płytki bieżnik nie sprawdzi się na mokrym podłożu. Poza tym trzeba pamiętać o właściwym wyważeniu kół.

Przed montażem warto sprawdzić, jakie powinno być ciśnienie w oponach. Odpowiednie napompowanie opony jest bardzo ważne, bo złe ciśnienie przyczynia się do zużycia ogumienia i trudności z hamowaniem. Mocno napompowane opony ścierają się na środkowej części bieżnika, z kolei jeśli są niedopompowane, to ścierają się na brzegach. Informacja o optymalnym ciśnieniu znajduje się po wewnętrznej stronie nadwozia. Kontrola ciśnienia powinna być wykonywana co miesiąc.

Polskie przepisy umożliwiają montaż różnych opon na dwóch osiach pojazdu. Pamiętaj, że opony letnie montowane na jednej osi powinny być tego samego typu i marki oraz mieć ten sam bieżnik. Zamontowanie opon o różnych rozmiarach, indeksach nośności i prędkości jest niezgodne z przepisami – te informacje określone są przed producenta. Warto pamiętać, że istnieje możliwość stosowania opon o wyższym indeksie prędkości i nośności.


Kiedy zmieniać opony na letnie?

Ze względu na nieprzewidywalną wiosenną aurę zaleca się, by pod uwagę brać panujące warunki pogodowe. Przyjmuje się, że optymalnym momentem na zmianę opon na letnie jest czas, gdy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 7 stopni Celsjusza. Pracownicy firm zajmujących się wulkanizacją opon zalecają, by opony zmieniać na przełomie marca i kwietnia.

Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz