Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?

Jeżeli osiągasz wiek emerytalny, nabierasz tym samym praw do emerytury. Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi z powrotem 60 lat a dla mężczyzn – 65 lat. Sprawdź, kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę. Przeczytaj, na jakiej podstawie oblicza się wysokość świadczeń i jakie dokumenty należy wypełnić, aby je dostać. Nie zwlekaj, zadbaj o swoje świadczenia emerytalne.

Strony www Strony www

Wniosek o emeryturę

Ustalanie prawa do emerytury następuje na wniosek samego ubezpieczonego lub jego pełnomocnika. Zanim złożysz wniosek, warto jest skonsultować się z radcą prawnym lub wskazanym przez ZUS doradcą emerytalnym. Choć samo złożenie wniosku jest proste, to dobrze jest zaczerpnąć informacji, bo pomogą one potem zdobyć ci korzystniejsze świadczenia.

Niezbędny formularz, ZUS Rp-1 E lub EMP ściągniesz ze strony internetowej ZUS. Jeżeli Twój kapitał początkowy nie został dotychczas ustalony, to wraz z wnioskiem powinieneś złożyć komplet dokumentów potwierdzających Twoje okresy zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 roku oraz wysokości Twojego wynagrodzenia.

Na podstawie dokumentacji płacowej pracownika Twój pracodawca wystawi Ci zaświadczenie na druku Rp-7 – jest to dokument potwierdzający wysokość wynagrodzenia. Niezbędne też będzie uzyskanie od ostatniego pracodawcy świadectwa, które potwierdzi rozwiązanie stosunku pracy. Jeszcze w trakcie zatrudnienia możesz się do niego zwrócić o pomoc w gromadzeniu dokumentacji emerytalnej

Wniosek o emeryturę możesz dostarczyć do ZUS osobiście lub wypełnić go online. Jeżeli chcesz zrobić to przez Internet, to możesz wykorzystać profil na PUE ZUS – należy jedynie uwierzytelnić wniosek poprzez profil zaufany ePUAP lub z wykorzystaniem podpisu elektronicznego. Jest to szybsza i wygodniejsza droga, która dodatkowo pozwoli Ci ominąć kolejki w urzędach i pomoże zaoszczędzić Twój czas.

Pamiętaj! Wniosek o emeryturę możesz złożyć na trzydzieści dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej, bo ZUS naliczy emeryturę za miesiąc, w którym  otrzymał wniosek. Warto też zrobić to po osiągnięciu wieku emerytalnego (już po urodzinach), bo wtedy wyliczenie dalszego trwania życia wnioskodawcy (okresu wypłacania emerytury) nie będzie bazowało na wieku zgłoszenia, a na powiększonym o czas od urodzin do zgłoszenia, co przełoży się na krótszy okres wypłacania świadczenia/wyższą emeryturę. Ważną informacją jest także to, że prawo do świadczeń emerytalnych nabywa się dopiero od następnego dnia od ustania stosunku pracy.

Miej wreszcie na uwadze, że niektóre miesiące są korzystniejsze dla składania tego typu wniosków, co wynika ze sposobu waloryzacji składek emerytalnych. Najmniej korzystnym miesiącem jest czerwiec, w którym waloryzuje się roczną wysokość składki. Dobry czas na tego typu wnioski to lipiec, sierpień oraz wrzesień.

Na jakiej podstawie oblicza się wysokość emerytury?

Jeżeli tylko posiadasz odpowiedni staż ubezpieczeniowy, to Twoja indywidualna wysokość emerytury nie może być niższa od wskazanej ustawowo wysokości najniżej emerytury. Dla kobiety staż pracy przyjmowany za podstawę emerytalną obejmuje okres 20 lat, a dla mężczyzny – 25 lat. Wypłacana Ci emerytura nie może być także niższa od renty, jaką otrzymujesz z tytułu niezdolności do pracy.

Według nowych zasad, wysokość emerytury wylicza się poprzez podzielenie sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS przez dalsze średnie trwanie życia. Każdego roku, najpóźniej do 31 marca pojawia się nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet oraz mężczyzn.

Co dzieje się, jeżeli przebywasz na rencie?

Rencista, który osiągnął wiek emerytalny nie musi zwracać się do ZUS z wnioskiem. W jego przypadku emerytura zostaje przyznana z urzędu. Pamiętaj, że w takich wypadkach nie musisz składać wniosków czy dopełniać innych niezbędnych formalności, nie zapominaj jednak, że ZUS nie przyzna emerytury osobie, która pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, nawet jeżeli osiągnie ona wiek emerytalny.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży