Artykuł sponsorowany

Kiedy zgłosić się na obdukcję lekarską do Gabinetu medycyny pracy Jerzego Kaczmarka?

Kiedy zgłosić się na obdukcję lekarską do Gabinetu medycyny pracy Jerzego Kaczmarka?

Obdukcja to badanie, które niestety nie kojarzy się z niczym dobrym. Zazwyczaj wykonywana jest w sytuacji gdy dojdzie do przestępstwa, przemocy fizycznej lub wypadku. Jej głównym celem jest zdiagnozowanie stanu zdrowia poszkodowanego i na podstawie tego zakwalifikowanie prawne zdarzenia. Jak dokładnie przebiega obdukcja lekarska przeprowadzana w Gabinecie medycyny pracy Jerzego Kaczmarka? Wyjaśniamy.

Czym jest obdukcja lekarska?

Obdukcja lekarska to specjalistyczne badanie lekarskie, którego celem jest dokładne zbadanie oraz określenie stanu zdrowia poszkodowanego, a szczególnie poniesionych obrażeń. W ramach potwierdzenia doznanych przez pacjenta urazów lekarz wystawia pisemne zaświadczenie, które później trafia do kartoteki medycznej. Dodatkowo, jeśli jest to możliwe, medyk wykonujący obdukcję w zaświadczeniu podaje prawdopodobną przyczynę powstałych obrażeń. Chociaż obdukcję może wykonać każdy lekarz, aby stała się ona pełnoprawnym dowodem w postępowaniu sądowym, musi przeprowadzić ją lekarz biegły medycyny sądowej. W Gdyni usługi w tym zakresie oferuje Gabinet medycyny pracy Jerzego Kaczmarka.

Kiedy zgłosić się na obdukcję?

Obdukcja lekarska jest wykonywana zarówno na prośbę osób prywatnych, jak i na zlecenie policji, prokuratury lub sądu. Zazwyczaj na tego typu oględziny lekarskie, zgłaszają się osoby poszkodowane w wyniku działań przestępczych. Niestety bardzo często w tym celu do Gabinetu medycyny pracy Jerzego Kaczmarka zgłaszają się także ofiary przemocy domowej. Trzeba podkreślić, że przeprowadzenie obdukcji lekarskiej jest obowiązkowe jeśli zdarzenie, podczas którego poszkodowany doznał obrażeń, ma zostać zakwalifikowane prawnie. W takiej sytuacji zaświadczenie o obdukcji stanowi ważny materiał dowodowy i może zostać wykorzystane podczas postępowania. Co bardzo ważne na obdukcję należy zgłosić się jak najszybciej po doznaniu obrażeń, gdy są one w pełni widoczne.

Jak wygląda obdukcja lekarska?

Tak naprawdę nie można jednoznacznie określić jak przebiega obdukcja lekarska. Wszystko zależy od rodzaju i rozległości urazów. Można jednak podzielić procedurę na dwie części – szczegółowy wywiad lekarski oraz oględziny ciała i obrażeń. Jak tłumaczy lekarz z Gabinetu medycyny pracy Jerzego Kaczmarka:

Podczas oględzin lekarz stara się jak najprecyzyjniej scharakteryzować specyfikę oraz rozległość obrażeń, a także – o ile to możliwe – kiedy i w jaki sposób powstały. Istotne jest także stwierdzenie czy oraz jakie ograniczenia stwarzają urazy w funkcjonowaniu pacjenta. Ponadto lekarz musi określić czy jest to uszczerbek długotrwały, co ma duży wpływ na kwalifikację prawną czynu.

Dokładne sprawozdanie z przeprowadzonych czynności, a także wszelkie kluczowe informacje lekarz opisuje w zaświadczeniu z obdukcji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz