Materiał Partnera

Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?

Istnieją sytuacje, w których zachowanie zęba nie jest już możliwe i należy go usunąć. Usunięcie zęba lub inaczej jego ekstrakcja stanowi zabieg chirurgiczny, wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Zabieg ten przeprowadzany jest obecnie w sposób bezbolesny, a komfort zapewniają pacjentowi odpowiednie znieczulenia miejscowe. Kiedy ząb kwalifikuje się do ekstrakcji?

Choroby tkanek twardych

Pomimo rozwoju medycyny wciąż istnieją sytuacje, w których uratowanie zęba jest niemożliwe i jego ekstrakcja staje się koniecznością. Nim jednak dojdzie usunięcia zęba, doświadczony lekarz stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad, a następnie wnikliwie bada chory ząb. Ekstrakcję przeprowadza dopiero po dokładnym sprawdzeniu, czy nie ma szans na ratunek dla naszego zęba. W jakich sytuacjach ząb musi zostać usunięty?

Do ekstrakcji zęba może dojść w wyniku choroby tkanki twardej zębów, których już nie można poddawać ani leczeniu zachowawczemu, ani protetycznemu. Zdarza się bowiem, że część zębów, w których doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi, nie kwalifikuje się już do leczenia kanałowego. Kiedy się tak dzieje? Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy bywają niedrożne kanały bądź niedostateczna ilość tkanek zęba, potrzebna do jego odbudowy po leczeniu endodontycznym.

Choroby tkanek przyzębia

Do ekstrakcji zęba może dojść także z powodu choroby tkanek przyzębia. Zaawansowany stan takiej choroby doprowadza bowiem do utraty podparcia kostnego zęba. Na skutek tego zaś dochodzi m.in. do nawracających stanów zapalnych przyzębia oraz znacznego rozchwiania zębów.

Zęby uszkodzone w sposób mechaniczny

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, lekarz stomatolog z gabinetu dentystycznego Stomatologia Rodzinna w Częstochowie: Zęby często ulegają pęknięciom lub złamaniom na skutek różnego rodzaju wypadków. O tym, czy uszkodzony ząb musi zostać usunięty, najczęściej decyduje przebieg linii złamania zęba oraz stopień zniszczenia sąsiednich tkanek. Jeżeli linia złamania przebiega wzdłuż korzenia, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że ząb będzie musiał być przeznaczony do ekstrakcji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zębów, które znajdują się w szparze złamania, powstałej na skutek złamania kości szczęki bądź żuchwy. Taki stan rzeczy skutecznie utrudnia gojenie i usunięcie zęba może stać się konieczne.


Przyczyny ortodontyczne

Wreszcie zdarzyć się również może sytuacja, w której ząb zostanie usunięty ze względu na konieczność, wynikającą ze wskazań lekarza ortodonty. Ten może bowiem podjąć taką decyzje po przeprowadzeniu dokładnego procesu diagnostycznego, a następnie wnikliwej analizie danych w nim otrzymanych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz