Artykuł sponsorowany

Kiedy z dzieckiem do logopedy?

Kiedy z dzieckiem do logopedy?

W wieku 7 lat dziecko powinno już wymawiać prawidłowo wszystkie głoski, poprawnie budować zdania. Jednak u około 30% dzieci do 7 lat obserwuje się nieprawidłowości w rozwoju mowy, z których najczęściej występujące to afazja - opóźnienie rozwoju mowy, dyslalia - nieprawidłowe wymawianie niektórych głosek, oraz giełkot i jąkanie - zaburzenia płynności mowy.

Opóźnienie rozwoju mowy lub nieprawidłowe wymawianie poszczególnych głosek

Jeżeli zauważymy, że dziecko nie wymawia prawidłowo jednej lub kilku głosek, lub wymawiając wyrazy opuszcza niektóre głoski, najprawdopodobniej mamy do czynienia z dyslalią. Logopedzi wyróżniają różne rodzaje dyslalii. Najczęściej występujące to:

  • sygmatyzm, czyli nieprawidłowe wymawianie spółgłosek ś, ć, dź, z, s, c, sz, ż, dż, cz,

  • rotacyzm - nieumiejętność wymówienia r,

  • betacyzm, kappacyzm, lambdacyzm, gammacyzm - nieprawidłowa wymowa b, k, l, g,

  • bezdźwięczna mowa, polegająca na zamienianiu głosek dźwięcznych na bezdźwięczne, czyli np. zamiana g na k.

Zdarza się, że mowa dziecka rozwija się z dużym opóźnieniem. Dziecko rozumie złożone wypowiedzi innych, lecz samo ma ubogi zasób słów, wypowiada się krótko, ma problem z wyrażeniem tego, co myśli. Jest to afazja dziecięca, powstała w wyniku nieprawidłowego wykształcenia się pewnych struktur mózgowych lub ich uszkodzenia.

Zaburzenia płynności wypowiedzi

Zaburzenia płynności mówienia to jąkanie i giełkot. Jeżeli dziecko wypowiada się szybko, lecz niedbale i ciężko je zrozumieć, mamy do czynienia z giełkotem. Dziecko z tym problemem nie jest świadome tego, że z jego mówieniem coś jest nie w porządku. Terapia polega na uświadomieniu dziecku, że otoczenie nie do końca może je zrozumieć, aby dążyło do spowolnienia tempa mówienia.

Większy stres dla dziecka powoduje jąkanie. Jest to zaburzenie płynności mówienia polegające na zacinaniu się, przeciąganiu sylab lub ich powtarzanie. W przypadku stwierdzenia tej nieprawidłowości należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do logopedy i podjąć odpowiednią terapię. Jąkanie jest dla dziecka przyczyną ogromnego stresu, wpływa negatywnie na jego kontakty z rówieśnikami, funkcjonowanie w szkole, naukę. Obecnie przyjmuje się, że istnieją czynniki predestynujące do wystąpienia jąkania, wywołujące je i utrwalające. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia może ułatwić samoistne ustąpienie jąkania wczesnodziecięcego. W leczeniu jąkania wczesnodziecięcego specjalizuje się Gabinet Logopedyczny Aleksandra Boroń. Pani Aleksandra to dyplomowany logopeda, który wspiera samoistne ustępowanie jąkania wczesnodziecięcego. Pomaga również w przypadkach, gdy leczenie tej wady wymowy nie przebiega szybko. Uczy dziecko i jego najbliższych, jak radzić sobie z tym problemem, aby mogli normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz