Kiedy wziąć urlop? Dni wolne od pracy i długie weekendy w 2019 roku

Kiedy wziąć urlop? Dni wolne od pracy i długie weekendy w 2019 roku

Początek roku to świetny czas na zaplanowanie urlopu na cały rok. W 2019 roku czeka nas aż siedem długich weekendów, więc już teraz warto zaplanować wypoczynek i zarezerwować nocleg, nim zrobią to inni. Im wcześniej rozpoczniesz poszukiwania idealnego hotelu, tym masz większy wybór ciekawych miejsc. Sprawdź, które dni są ustawowo wolne od pracy i kiedy warto zaplanować dłuższy urlop.

Dni wolne od pracy w 2019 roku – kiedy odpoczywamy?

Zapoznaj się z naszą listą. W 2019 roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy:

Dni wolne od pracy w 2019 roku

Długie weekendy 2019 – kiedy zaplanować urlop?

W 2019 roku czeka cię 7 szans na długi weekend. W niektórych przypadkach wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, by cieszyć się nawet 4- lub 5-dniowym urlopem! Sprawdź, w których miesiącach możesz zaplanować dłuższy wyjazd na weekend:

1. długi weekend – dni wolne w kwietniu

W tym roku Święta Wielkanocne wypadają dopiero pod koniec kwietnia. Tak późny termin to większa szansa na przyjemną wiosenną pogodę, dlatego warto pomyśleć o rodzinnym wyjeździe. Bez dodatkowego dnia wolnego przysługuje nam 3 dni świętowania od Wielkiej Soboty 20 kwietnia do Poniedziałku Wielkanocnego 21 kwietnia. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać świąteczny czas, możesz wziąć jeszcze 4 dni wolnego (od wtorku 23. do piątku 26.) i cieszyć się aż 9-dniowym wypoczynkiem do 28 kwietnia. Odpowiednio wcześniej zarezerwuj nocleg w wymarzonym miejscu. 

2. długi weekend – dni wolne w maju

Zanim zdążymy zmęczyć się w pracy po świątecznym odpoczynku, już za chwilę czeka weekend majowy. W tym roku majówka zaczyna się w środę, a więc wystarczy, że weźmiesz wolne w czwartek, by przez 5 dni odpoczywać od codziennych obowiązków. Wrocław na weekend to bardzo dobry pomysł na szybki wypad z rodziną.

Jeśli jednak ten czas nie jest dla ciebie wystarczający, możesz przedłużyć go aż do ponad 2 tygodni! Taką możliwość daje połączenie dwóch długich weekendów, czyli kwietniowego i majowego. W takim przypadku weź wolne od wtorku do piątku (23-26 kwietnia), w poniedziałek 29 kwietnia, wtorek 30 kwietnia i piątek 2 maja. Dzięki temu będziesz wypoczywać od 20 kwietnia aż do 5 maja.

Wykorzystaj piękną pogodę i poznaj najpiękniejsze miejsca na weekend majowy.

3. długi weekend – dni wolne w czerwcu

Święto Bożego Ciała to okazja do zaplanowania długiego weekendu w czerwcu. Ustawowo wolne przypada w tym roku 20 czerwca w czwartek, a więc wystarczy, że weźmiesz tylko jeden dzień wolnego w piątek i możesz relaksować się przez 4 dni. To świetna opcja na weekend w SPA. Jeśli zdecydujesz się wziąć wolne już od poniedziałku, możesz przedłużyć wypoczynek aż do 9 dni. Druga połowa czerwca to najlepszy pomysł na wykorzystanie pierwszych dni lata. W tym czasie możesz zwiedzić jedno z polskich miast, np. Kraków.

4. długi weekend – dni wolne w sierpniu

Kolejna szansa na 4-dniowy długi weekend to Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które odbywa się 15 sierpnia. W tym roku jest to czwartek, więc do 4-dniowej laby wystarczy jedynie zarezerwowanie wolnego piątku. Warto w tym czasie wybrać się do stolicy, gdzie odbywają się ciekawe wydarzenia – przeczytaj, co warto zobaczyć w weekend w Warszawie.

Jeśli chcesz wydłużyć urlop do 9 dni, weź wolne już od poniedziałku 12 sierpnia. Masz wtedy szansę na dłuższe w wakacje. Pamiętaj jednak, że ten czas z pewnością będzie atrakcyjny dla turystów, więc odpowiednio wcześniej zarezerwuj nocleg.

A może sierpniowy weekend nad morzem? Poznaj najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem.

5. i 6. długi weekend – dni wolne w listopadzie

Mimo że w listopadzie pogoda już nie sprzyja, czekają nas aż dwa długie weekendy. To czas, który warto poświecić bliskim i z nimi spędzić czas – najpierw podczas refleksyjnego Święta Zmarłych oraz później w czasie radosnych obchodów Święta Niepodległości. 1 listopada wypada w piątek, a więc na początku miesiąca czeka nas 3-dniowy długi weekend. 11 listopada wypada w poniedziałek, więc to kolejne 3 dni wolnego bez potrzeby brania dodatkowego dnia urlopowego. Jeśli chcemy połączyć te dwa weekendy i wziąć kilka dni wolnego, możemy odpoczywać aż przez 11 dni bez przerwy.

7. długi weekend – dni wolne w grudniu

Święta Bożego Narodzenia w 2019 roku wypadają w środę i czwartek, co oznacza, że wystarczy wziąć jedynie wolny piątek, by odpoczywać aż przez 5 dni. Jeśli chcesz świętować do Nowego Roku, weź wolne 30. i 31. grudnia.  

Świąteczny weekend w górach? Poznaj 5 miejsc, które musisz odwiedzić zimą

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz