Materiał Partnera

Kiedy wymienić ogumienie w samochodzie?

Kiedy wymienić ogumienie w samochodzie?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Trudno jest bowiem podać średni czas użytkowania opon. Wymiana ogumienia w samochodzie zależy od wielu czynników. Poniżej podajemy kilka najważniejszych z nich. Warto o nich pamiętać i uważnie przyglądać się naszym oponom. Dobrze jest także regularnie odwiedzać specjalistów zajmujących się na co dzień serwisem ogumienia.

Bezpieczna głębokość bieżnika

W naszym kraju kierowcy mogą użytkować opony o głębokości bieżnika nie mniejszej niż 1,6 mm. Tak mówi polskie prawo. Doświadczeni i sprawdzeni producenci ogumienia mają na ten temat jednak nieco inne zdanie. Według nich bieżnik powinien być głębszy, gdyż przy takiej wartości obniża on przyczepność naszego auta do podłoża, a tym samym wydłuża drogę hamowania. W efekcie jeżdżenie na takich oponach staje się niebezpieczne.

Można by pomyśleć, że to działanie marketingowe mające na celu zwiększenie sprzedaży opon. Czy tak jest w rzeczywistości?

Praktyka pokazuje, że w przypadku opon nie warto ryzykować. Testy przeprowadzane przez firmy produkujące wysokiej jakości ogumienie samochodowe potwierdzają, że bieżnik, którego głębokość dochodzi już do 1,6 mm, nie zapewni nam dobrej przyczepności i skutecznego hamowania. Nie warto zatem czekać i ryzykować jazdy na tzw. łysych oponach.

Jak podpowiada nasz rozmówca z warsztatu samochodowego Slav AUTO w Szczecinie: W określeniu stanu zużycia bieżnika może nam pomóc wskaźnik TWI znajdujący się na oponie i oznaczony symbolem trójkąta. Niektórzy producenci ogumienia w celu ułatwienia kierowcom kontrolowania jego stanu, zamieszczają dodatkowo jeszcze inne wskaźniki.

Nieużywana opona nie znaczy dobra

Wiek opon nie zawsze idzie w parze z ich stanem technicznym. Oprócz mijającego czasu i stopnia eksploatacji istotny jest sposób, w jaki były przechowywane przed ich użytkowaniem. Niewłaściwie składowane ogumienie może ulec zużyciu lub zniszczeniu dużo szybciej. Dlatego tak ważne jest, abyśmy kupowali opony tylko ze sprawdzonych źródeł.

Ponadto auto, które długi czas było nie używane, również może wymagać wymiany opon. Nieeksploatowane ogumienie bardzo często ulega bowiem odkształceniom.

Wreszcie, co istotne – nawet jeśli opony mają odpowiednio głęboki bieżnik, ale przeleżały w garażu kilka lat, nie ryzykuj. Nie warto. Odwiedź serwis ogumienia i pozwól fachowcom ocenić ich stan. Zajmują się tym na co dzień i doskonale wiedzą, kiedy należy wymienić opony na nowe. Za każdym razem, kiedy masz wątpliwość, skorzystaj z ich pomocy.

Jeśli nie masz zaufanego warsztatu, popytaj wśród znajomych, skorzystaj z możliwości, jakie daje dziś Internet. Obecnie wielu użytkowników bardzo chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz