Materiał Partnera

Kiedy wykonuje się cięcie strumieniem wody?

Kiedy wykonuje się cięcie strumieniem wody?

Specjalistyczne cięcie za pomocą strumienia wody jest metodą pozwalającą na skuteczne rozdzielanie elementów wykonanych z różnych materiałów. Technologia ta jest jednak realizowana wyłącznie w specjalistycznych zakładach, których nowoczesne zaplecze techniczne pozwala na bezpieczne cięcie w taki właśnie sposób. Kiedy konkretnie wykorzystuje się strumień wody do cięcia materiałów?

Jak to działa?

Wykorzystanie wody do cięcia poszczególnych elementów wymaga przede wszystkim stworzenia właściwych warunków. Ciecz musi znajdować się pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, co możliwe jest do uzyskania wyłącznie za pomocą specjalistycznych, przystosowanych do tego typu eksploatacji urządzeń. W cięciu strumieniem wody wykorzystuje się także profesjonalny stół, na którym układa się elementy przeznaczone do przecięcia. Właściwe zaplecze techniczne umożliwiające efektywne cięcie za pomocą wody posiada firma Aquadem Polska Sp. z o.o., która realizuje zamówienia zarówno stosunkowo proste, jak i bardzo skomplikowane, wymagające ogromnej precyzji. Co ciekawe, w przypadku wykorzystywania wody do cięcia możliwe jest stosowanie wyłącznie cieczy, jednak ma to miejsce tylko podczas rozdzielania miękkich i cienkich materiałów. Elementy wykonane z grubszego tworzywa, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i twardością, przecinane są strumieniem wody z domieszką garnetu, czyli specjalistycznego środka ściernego. To materiał podobny do piasku, jednak wyróżniający się ostrymi krawędziami zapewniającymi precyzję podczas cięcia.

Kiedy warto ciąć strumieniem wody?

Cięcie strumieniem wody to technologia wykorzystywana m.in. w przypadku materiałów, które podczas rozdzielania nie powinny być poddane zmianom termicznym. Zastosowanie wody eliminuje ten czynnik, dzięki czemu cięte elementy nie zwiększają ani nie zmniejszają swojej temperatury. Nowoczesne maszyny wykorzystywane przez profesjonalne zakłady do cięcia strumieniem wody są precyzyjne i zaawansowane, co gwarantuje także brak możliwości zmiany struktury przecinanego materiału. Cięcie strumieniem wody wykonuje się również w sytuacji, gdy element nie powinien zmieniać wskutek zastosowanej metody swoich parametrów. Wykorzystanie wody to zatem rozwiązanie niezwykle bezpieczne, które w żaden sposób nie wpływa na pierwotny kształt czy właściwości ciętych materiałów. Należy jednak wykonywać je za pomocą specjalistycznych urządzeń, do których dostęp mają wyłącznie profesjonalne zakłady. Warto też pamiętać, że ze względu na czas realizacji, cięcie strumieniem wody sprawdza się głównie w przypadku produkcji jednostkowych, krótkoseryjnych oraz dla obróbki materiałów trudnoobrabialnych innymi technologiami.

Opracowanie:
Katowice, Józefowska 5, (wjazd od ulicy Energetyków)
tel. 32 256 07 66
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz