Kiedy wykonać przegląd samochodu?

Kiedy wykonać przegląd samochodu?

Badania diagnostyczne to niezbędny warunek do przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego naszego samochodu. W zależności od rodzaju pojazdu powinniśmy powtarzać je co 1-5 lat. Jesteś właścicielem auta? Sprawdź, kiedy musisz wykonać przegląd, na czym polega badanie diagnostyczne auta i ile zapłacisz za usługi okręgowej stacji diagnostycznej.

Kto wykonuje przeglądy samochodowe?

Przeglądy rejestracyjne wykonują okręgowe stacje kontroli pojazdów. Są to placówki zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przeprowadzają one badania obowiązkowe przed rejestracją pojazdu, a także późniejsze badania cykliczne. Wiele stacji ma w swojej ofercie również usługi z zakresu mechaniki pojazdowej - warto wybrać placówkę, w której od razu dokonamy niezbędnych napraw.

Jak przebiega przegląd auta?

Przegląd pojazdu rozpoczyna się od sprawdzenia numeru rejestracyjnego i numeru nadwozia w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jeśli dane są zgodne, diagnosta przechodzi do badania, podczas którego sprawdzane są elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów auta.

W pierwszej kolejności sprawdzane jest działanie oświetlenia, stan opon, szyb oraz karoserii auta. Aby pojazd pozytywnie przeszedł badanie reflektory muszą być dobrze ustawione, ogumienie niezużyte a na karoserii nie mogą znajdować się ogniska korozji. Następnie mechanik ocenia działanie układu hamulcowego, amortyzatorów i jednostki napędowej. Samochód jest także kontrolowany pod kątem wycieków płynów eksploatacyjnych. Jeśli posiadamy pojazd z instalacją LPG, diagnosta sprawdzi również, czy posiadamy ważną legalizację butli gazowej i skontroluje, czy cała instalacja jest sprawna i nie zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Podczas badania wykonywana jest również dokumentacja fotograficzna. Mechanik spisuje także opis przebiegu przeglądu. Wykryte usterki są oznaczane i wprowadzane do systemu. Wynik badania natychmiast pojawia się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, dzięki czemu każda stacja diagnostyczna ma do niego dostęp i kierowca nie ma możliwości uzyskania pozytywnego wyniku w innej placówce bez naprawy awarii. To istotna zmiana, która weszła w życie w 2017 roku.

Jeśli diagnosta wykryje awarię zagrażającą bezpieczeństwu jazdy, odbierze nam dowód rejestracyjny. Po dokument możemy zgłosić się po naprawie auta i ponownym badaniu technicznym. Mniej poważne usterki są wpisywane do zaświadczenia o negatywnym wyniku badania. Mamy obowiązek ich naprawy w ciągu 14 dni. Sprawne auto musi zostać ponownie sprawdzone.

Kiedy wykonać przegląd samochodu?

Pierwszy przegląd musimy wykonać po trzech latach od daty rejestracji pojazdu. Następnie badanie powinniśmy powtórzyć po dwóch latach, a kolejne wykonywać co roku. Powyższe zasady nie odnoszą się jednak do taksówek, samochodów służących do nauki jazdy i aut z instalacją LPG – te muszą być kontrolowane co roku.

Pamiętajmy, że jeśli samochód nie ma ważnego badania, policja ma prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wystawienia mandatu w wysokości od 20 do 500 zł. Duży problem możemy mieć, gdy stan naszego auta jest bardzo zły – wówczas drogówka ma prawo odholować pojazd na parking, a niemałym kosztem transportu obciążany jest kierowca.

Jazda bez przeglądu może skończyć się większym wydatkiem, gdy spowodujemy wypadek drogowy. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo wystąpić o regres, czyli pełny zwrot świadczenia ubezpieczeniowego. Kłopot możemy mieć również wtedy, gdy to by będziemy poszkodowani, bowiem ubezpieczyciel ma prawo twierdzić, że przyczyną wypadku był zły stan auta.

Ile kosztuje przegląd techniczny?

Badanie diagnostyczne auta osobowego kosztuje 98-99 zł. Jeśli przegląd wykonywany jest po raz pierwszy, będziemy musieli dopłacić – dla aut z instalacją LPG cena pierwszego badania wynosi 161 zł, a taksówki – 141-204 zł.  Jeśli dokonaliśmy zmian konstrukcyjnych w aucie, również zapłacimy więcej – 180 zł. Z kolei 192 zł będzie nas kosztował przegląd auta po kolizji drogowej z zabranym dowodem rejestracyjnym. Pamiętajmy też, że po zamontowaniu haka holowniczego również musimy powtórzyć badanie – wówczas jednak zapłacimy tylko 35 zł.

Oceń artykuł (8)
3,8
Komentarze
Dodaj komentarz