Artykuł sponsorowany

Kiedy wykonać darowiznę w kancelarii notarialnej Łukasza Chwiałkowskiego?

Kiedy wykonać darowiznę w kancelarii notarialnej Łukasza Chwiałkowskiego?

W ramach zarządzania własnym majątkiem mamy prawo do nieodpłatnego przekazania go wybranej osobie fizycznej lub prawnej. W niektórych przypadkach wymaga to jednak sporządzenia aktu notarialnego, czym zajmuje się kancelaria notarialna Łukasza Chwiałkowskiego w Toruniu. Warto również wiedzieć, kiedy obdarowany musi odprowadzić podatek od takiej czynności.

Czym jest darowizna?

Tym mianem określa się rodzaj umowy cywilno-prawnej pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. W wyniku jej zawarcia darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego przekazania części swojego majątku, co powoduje wzbogacenie się osoby obdarowywanej. W wielu przypadkach wystarczy wyłącznie jej pisemna forma, jednak niektóre darowane prawa majątkowe bądź niemajątkowe wymagają spisania w postaci aktu notarialnego. Tym zajmuje się kancelaria notarialna Łukasza Chwiałkowskiego, znajdująca się w Toruniu. Warto zaznaczyć, że podmiotem może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Co więcej, każdą ze stron mogą być także dwie lub więcej osób.

Kiedy potrzeba aktu notarialnego?

Bezwzględnie do kancelarii należy się udać, gdy darowizna dotyczy mieszkania, przedsiębiorstwa, praw spółdzielczych, własności nieruchomości, a także jej wieczystego użytkowania. Ponadto akt notarialny stanowi rzetelne potwierdzenia takiego przedsięwzięcia w razie kontroli Urzędu Skarbowego. Warto więc skorzystać z tej formy niezależnie od tego, co będzie stanowiło przedmiot darowizny. Ponadto czynności notarialne mają znaczenie, gdy obdarowanie ma nastąpić w późniejszym terminie bądź jest obwarowane jakimś warunkiem. Mimo że osoba otrzymująca dany składnik majątku nie ponosi prawie żadnych kosztów z tym związanych, to może odmówić jego przyjęcia. Darowizna bowiem nie może odbyć się wbrew niej, dlatego powinna ona złożyć oświadczenie woli przyjęcia darowizny, co także jest możliwe w kancelarii notarialnej Łukasza Chwiałkowskiego.

W sporządzanym akcie notarialnym muszą się znaleźć informacje dotyczące między innymi danych stron umowy, datę wraz z miejscem jej zawarcia, konkretne wskazanie przedmiotu darowizny oraz jej wartości. Ponadto w treści muszą znaleźć się także oświadczenia darczyńcy i obdarowywanego.

Na czym polega podatek od darowizny?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, strona otrzymująca konkretne prawa majątkowe lub niemajątkowe, nie ponosi prawie żadnych kosztów takiej czynności. Prawie, ponieważ mimo braku konieczności zapłaty darczyńcy, jest zobowiązana do odprowadzenia podatku. Zgłoszeniem takiego faktu do urzędu skarbowego zajmuje się jednak notariusz Łukasz Chwiałkowski. W prawie zostały wyodrębnione trzy grupy podatników, z czego w pierwszej wyróżnia się dodatkowo następujące osoby:

  • małżonek/małżonka,
  • dzieci,
  • wnuki, prawnuki,
  • rodzice,
  • dziadkowie,
  • rodzeństwo,
  • ojczym, macocha,
  • pasierbowie,
  • teściowie,
  • zięć, synowa.

Wskazane powyżej podmioty – najbliżsi członkowie rodziny – nie są zobowiązane do odprowadzania podatku o darowizny, o ile jej wartość nie przekroczy 9637 zł. Należy jednak zgłosić ją do naczelnika właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu notarialnego. Tym jednak, jak zostało zaznaczone, zajmuje się notariusz w ramach prowadzonych czynności.

Opracowanie:
Toruń, Łazienna 32 lok. 2
tel. 56 621 08 64
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz