Artykuł sponsorowany

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

Obowiązek alimentacyjny określany jest jako konieczność dostarczenia środków do utrzymania oraz wychowania. Wśród nich wymienia się m.in. żywność, mieszkanie, leki i ubrania, ale także edukację oraz zaspokajanie potrzeb kulturalnych. Pokrycie tych potrzeb może odbywać się poprzez przekazanie zasądzonej kwoty, która zależna jest od środków osoby pociągniętej do obowiązku, ale także poprzez przekazanie konkretnych środków np. pożywienia i odzieży.

Osiągnięcie samodzielności przez dziecko

Przesłanką, która decyduje o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka, jest osiągnięcie przez niego samodzielności. Może być rozumiana na wiele sposobów. Najczęściej wiąże się z możliwością samodzielnego pozyskiwania środków na życie. Nie wiąże się to bezpośrednio z ukończeniem konkretnego etapu edukacji. Niektórzy są w stanie rozpocząć samodzielne życie po zdaniu matury, a inni muszą na to oczekiwać jeszcze na długo po ukończeniu studiów, jak to jest np. w przypadku studentów prawa lub medycyny, których kształcenie trwa po złożeniu ostatnich egzaminów. Z czynnikiem tym wiążą się także indywidualne cechy każdego dziecka. Ważne jest jednak podkreślenie, że można uchylić się od płacenia alimentów, kiedy dziecko nie dokłada starań, aby się usamodzielnić. Pozwala to uniknąć pobierania alimentów przez osoby, które chcą z nich uczynić stałe źródło utrzymania, tłumaczy radca prawny i adwokat Maciej Pilichowicz

Brak postępów w nauce

Rodzice często decydują się na wystąpienie do sądu w sprawie wygaszenia obowiązku alimentacyjnego, kiedy dziecko nie wykazuje postępów w nauce. Może odbywać się to na różnych szczeblach edukacji, zarówno kiedy dziecko nie zda do następnej klasy, jak i nie przystąpi do wszystkich egzaminów w trakcie sesji lub zrezygnuje ze studiów. Czasami może być to także powodem do obniżenia alimentów, często ma to miejsce, kiedy dziecko kontynuuje naukę na studiach zaocznych, co umożliwia mu samodzielne pozyskanie środków.

Wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Prawo rodzinne wskazuje, że rodzice nadmiernie obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym mogą zgłosić do sądu wniosek o uchylenie płacenia alimentów. Mogą wykazać m.in., że ich sytuacja materialnie znacznie się pogorszyła, co uniemożliwia płacenia świadczeń na dzieci. Warto także dołączyć dokumenty, które świadczą o tym, że dziecko osiągnęło samodzielność lub, że podejmuje ono niewystarczające działania, aby na własną rękę pozyskać środki na życie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz