Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zrobić remont komina?

Kiedy warto zrobić remont komina?

Komin to jeden z najważniejszych elementów układu grzewczego domu. Żeby funkcjonował, musi być przede wszystkim szczelny i zapewniać odpowiedni ciąg, który umożliwi skuteczny przepływ spalin prowadzący do ich usunięcia. Nie da się ukryć, że warunki – tak samo zewnętrzne, jak i wewnętrzne – działające na komin w trakcie wieloletniej eksploatacji mogą sprawić, że pojawią się niebezpieczne uszkodzenia wymagające niezwłocznej reakcji.

Jak przeprowadzić remont uszkodzonego komina

Wszelkie uszkodzenia komina, nie ważne czy są z wewnątrz, czy z zewnątrz, wpływają na właściwie odprowadzanie spalin i, co ważniejsze, na bezpieczeństwo mieszkańców domu. Właśnie dlatego tego rodzaju problemów nie możemy ignorować, a wręcz powinniśmy zająć się nimi jak najszybciej i przeprowadzić wszelkie wymagane prace w zakresie remontu komina.  Jeśli komin jest umieszczony w chłodniejszej ścianie zewnętrznej lub przebiega przez nieogrzewany i nieocieplony strych potrzeba naprawy może pojawić się jeszcze szybciej. Szczególną uwagę warto poświęcić części komina, która wystaje ponad dach, ponieważ to ona najszybciej ulega zniszczeniu.

Problemy z kominem bardzo często pojawiają się w momencie, kiedy następuje wymiana starego, zasypowego, nisko wydajne kotła na ekologiczny kocioł na paliwo stałe. Ze względu na ich dużą wydajność temperatura spalin bardzo często nie przekracza punktu rosy (tj. ok. 40-60 stopni Celsjusza), czego efektem jest wykraplanie się wilgoci ze spalin. Ta za to w połączeniu z siarką i chlorem może stworzyć kwas, który bardzo negatywnie oddziałuje na komin:

  • murszenie cegieł i fug,
  • powstawanie wykwitów o czarnym, smolistym zabarwieniu.

Wilgotny komin często emituje bardzo szkodliwe substancje do pomieszczeń mieszkalnych, a długie korzystanie z komina w takim stanie spowoduje rozszczelnienie i stworzy zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

Wymiana kotła a remont komina

W momencie, gdy planujemy wymianę kotła czy zastosowanie innego paliwa niż używane dotychczas, często pojawia się potrzeba remontu kanału kominowego. Czasem wymagane jest wtedy wykorzystanie wkładów kominowych. W związku z tym należy wykonać frezowanie komina, czyli rozwiercenie przewodu komina w celu zwiększenia jego średnicy. Warto powierzyć to doświadczonemu wykonawcy, jak np. Rafał Marczak z Kędzierzyna-Koźle. Dzięki temu możemy być pewni, że wszystkie prace remontowe przy uszkodzonym czy starym kominie zostaną wykonane w odpowiedni i skuteczny sposób, który pozwoli na eksploatację komina przez jeszcze długi czas.

Opracowanie:
Kędzierzyn-Koźle, Kłodnicka 79
tel. 661 436 998
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz