Materiał Partnera

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie koksem?

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie koksem?

Węgiel to nadal, pomimo istnienia wielu alternatyw, najpopularniejszy w naszym kraju materiał opałowy. On sam oferuje nam wiele możliwości – tradycyjny węgiel, ekogroszek czy rzadziej już spotykany koks. Właśnie ten ostatni, choć stracił obecnie na popularności, warto rozważyć, modernizując system grzewczy w domu. Kiedy to rozwiązanie się sprawdza i dlaczego powinniśmy je wybrać? O tym w artykule.

Ogrzewanie domu koksem

Techniki palenia, różnorodne urządzenia grzewcze i liczne materiały opałowe, do których mamy powszechny dostęp sprawiają, że wybór systemu dla naszego domu nie jest taki prosty. Musimy rozważyć wiele kwestii, nim podejmiemy decyzję, ponieważ to od niej zależeć będą późniejsze koszty eksploatacji budynku. Koks jako opał ma wiele zalet, jednak nie sprawdza się w każdej sytuacji. Problem stanowić może tu dostępność dystrybutorem koksu opałowego jest firma Handel Opałem i Skup Złomu w Rzeszowie. Jak natomiast wygląda wykorzystanie tego materiału w instalacji grzewczej? Pamiętać musimy przede wszystkim, że koksem opalać możemy jedynie specjalnie do tego przystosowane kotły. Znaczenie ma tu zarówno duża ilość powietrza, jaką należy zapewnić palenisku, jak i odpowiednia budowa urządzeń grzewczych, które muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Najlepszym rozwiązaniem są tu kotły żeliwne, w przypadku blaszanych należy sprawdzić specyfikacje producenta. Ponadto, w instalacji potrzebna jest duża ilość wody. Na ogrzewanie koksem warto zatem zdecydować się w domu dużym, starym i słabo ocieplonym, gdzie kocioł musi pracować stale z dużą mocą. Sama technika palenia jest prosta – nie ma potrzeby palenia koksu od góry i bez problemu możemy dosypywać kolejne porcje opału.

Główne zalety koksu

Wiemy już, w jakich sytuacjach koks sprawdza się w roli paliwa instalacji grzewczej. Musimy jednak wyjaśnić, dlaczego warto w tych przypadkach się na niego zdecydować. Koks to materiał opałowy uzyskiwany w procesie koksowania, czyli wygrzewania, węgla kamiennego. W przeciwieństwie do węgla nie brudzi i nie kurzy się tak intensywnie. Pozbawiony jest też związków lotnych, z czego wynikają najważniejsze atuty tego paliwa. Przede wszystkim nie dymi i możliwe jest ładowanie kolejnych porcji na żar bez szkody dla procesu spalania. Atrakcyjnie prezentują się też parametry emisji zanieczyszczeń podczas spalania, które dorównują tym uzyskiwanym przez kotły piątej klasy. Ważną zaletą tego rozwiązania jest również wydajność – wartość opałowa to średnio około 28-30 MJ/kg.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz