Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wymienić okna w domu?

Kiedy warto wymienić okna w domu?

Okna pełnią bardzo ważne funkcje w każdym budynku. Doświetlają pomieszczenia, zapewniają dostęp do świeżego powietrza, a jednocześnie chronią dom przed utratą ciepła. Z czasem jednak konieczna może być ich wymiana – mocno wyeksploatowane okna nie będą odpowiednio wypełniać swoich zadań. Zastanówmy się zatem, jakie czynniki wskazują na to, że stolarka okienna nadaje się już do wymiany.  

Kiedy powinniśmy wymienić okna?

Na konieczność wymiany okien może wskazywać wiele czynników. Do najważniejszych należą niskie parametry izolacyjne. Nieszczelność stolarki okiennej wpływa na wysokość rachunków i utratę ciepła w pomieszczeniach. Przykładowo nowoczesne okna PCV charakteryzują się energooszczędnością, zatem w takim wypadku wymiana starego systemu na nowy okazuje się bardzo opłacalna. Nie bez znaczenia jest również izolacja akustyczna, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Tutaj także lepiej sprawdzają się obecnie produkowane okna o wysokim współczynniku Rw. Chcąc poprawić efektywność starej stolarki, niekiedy możemy wprawdzie przeprowadzić renowację, lecz zdarza się, że nie kwalifikuje się ona już do naprawy. 

Na wymianę okien warto zdecydować się też ze względów estetycznych. W trakcie użytkowania produkty te ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom, na przykład pęknięciom czy zarysowaniom. Zdarza się, że stare okna nie odpowiadają naszej wizji aranżacji domu. Planowany remont może być więc dobrą okazją do zamontowania nowej stolarki okiennej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów i wersji kolorystycznych, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przykładowo firma Mariola z Łomży oferuje zarówno okna aluminiowe, jak i PCV. Wybierając solidne, nowoczesne produkty, możemy mieć pewność, iż posłużą nam one bezproblemowo przez długie lata. 

Jakie są najlepsze warunki do wymiany okien?

Wymiana okien bywa skomplikowana i czasochłonna. Warto zatem dobrze ją zaplanować i wziąć pod uwagę szereg czynników. Uważa się, że najlepszym czasem na prace montażowe jest okres letni. Trzeba jednak uwzględnić temperaturę na zewnątrz – upalne dni nie będą odpowiednim wyborem. Podobnie sytuacja wygląda w chłodniejszych miesiącach. Tu również niewskazane są skrajne temperatury – z powodu mrozu pianki do montażu mogą stracić swoje właściwości i całe przedsięwzięcie skończy się niepowodzeniem. Niekorzystne warunki pogodowe, takie jak deszcz, śnieg czy grad, także negatywnie wpłyną na przebieg prac montażowych – przede wszystkim utrudnią realizację montażystom i przełożą się na dyskomfort domowników. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz