Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wykonać modernizację instalacji elektrycznej?

Kiedy warto wykonać modernizację instalacji elektrycznej?

Jeżeli remontujemy mieszkanie, powinniśmy przy okazji rozważyć także modernizację istniejących w nim instalacji – na przykład elektrycznej. Przyda się ona zwłaszcza w tak zwanym starym budownictwie. Najczęściej mamy w nim do czynienia z instalacjami, które nie zostały zaprojektowane z myślą o dużej liczbie odbiorników energii elektrycznej. Współcześnie nasze zapotrzebowanie jest natomiast znacznie większe niż przed laty.

Dlaczego warto modernizować stare instalacje elektryczne?

Stara instalacja elektryczna to zagrożenie – po prostu nie radzi sobie z dużą liczbą odbiorników, a tym samym dużym obciążeniem. Współcześnie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez wielu sprzętów AGD i RTV, które często włączone są równolegle przez wiele godzin. W najlepszym przypadku może to doprowadzić do wyskoczenia korków w starym mieszkaniu, a w najgorszym grozi pożarem. Mimo to przepisy budowlane nie narzucają na posiadaczy starych budynków obowiązku modernizacji instalacji elektrycznej. Leży to wyłącznie w ich gestii, chociaż powołać możemy się na inny przepis – związany z koniecznością zapewnienia należytego stanu technicznego instalacji. Problemy powodują zwłaszcza te, które powstały trzydzieści i więcej lat temu. Technologia zestarzała się szybko – stosowane w starych instalacjach aluminiowe przewody nie spełniają współczesnych wymagań, także tych związanych z bezpieczeństwem. Problemów dostarcza nie tylko materiał, lecz także zbyt mały przekrój kabli, przez co nie radzą sobie one ze stabilnym dostarczaniem energii elektrycznej do urządzeń końcowych. Jeżeli poziom napięcia sieci się obniżył albo przewody są upalone, to ostatni moment na to, by przy okazji remontu wykonać modernizację instalacji elektrycznej. Warto w tym celu skontaktować się z renomowanym elektrykiem, takim jak przedstawiciel firmy Oaza.

Modernizacja instalacji elektrycznej w nowym domu?

Wydawać by się mogło, że problemy z instalacją elektryczną dotyczą wyłącznie starego budownictwa. Chociaż zazwyczaj modernizujemy ją w wiekowych budynkach, w praktyce także nowe instalacje też mogą wymagać korekt. Owe korekty tyczą się przede wszystkim niewłaściwego rozplanowania gniazdek elektrycznych i wyłączników. Czasem prowadzi to do sytuacji, w której jedna linia jest nadmiernie eksploatowana, przez co dochodzi do częstej aktywacji bezpieczników i braku dostępuj do energii elektrycznej w części budynku. Nowsze budynki mogą też cierpieć na liczne problemy także dlatego, że powstały przed zaostrzeniem przepisów związanych przede wszystkim z wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz