Kiedy warto wybrać się na strzyżenie psa?

Kiedy warto wybrać się na strzyżenie psa?

Twój pupil ma piękną długą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji? A może wręcz przeciwnie – włoski są krótkie, ale znajdujesz je w całym mieszkaniu? Niektóre rasy wymagają częstych odwiedzin u fryzjera. Dla innych jest to wizyta mająca na celu pielęgnację i polepszenie samopoczucia zwierzaka. Sprawdź, kiedy warto pójść z psem do groomera, by jego sierść była zawsze zadbana.

Długość sierści ma znaczenie

Jeśli wydaje ci się, że strzyże się tylko psy długowłose – jesteś w błędzie. Zwierzęta z krótką sierścią również powinny być poddane tego typu zabiegom. W tym celu nie używa się jednak nożyczek, a trymera. Dlatego, jeśli jesteś właściciel jamnika lub buldożka francuskiego, nie zapomnij o regularnej pielęgnacji.

Rasy długowłose strzyże się nożyczkami. W tym wypadku od właściwej pielęgnacji zależy nie tylko wygląd sierści, ale i samopoczucie pieska. Zaniedbane włosie gromadzi kurz i zanieczyszczenia, które sprzyjają infekcjom skórnym. Odpowiednia długość włosa chroni również przed przegrzaniem w czasie letnich upałów. Regularnych wizyt w salonie fryzjerskim dla psów wymagają między innymi:

  • pudle
  • shih-tzu
  • terriery
  • maltańczyki
  • setery irlandzkie
  • nowofundlandy

Kiedy warto wybrać się do groomera?

Jeśli jesteś właścicielem psa rasowego o długim włosiu, groomera powinieneś odwiedzać regularnie, przynajmniej kilka razy do roku. Częstych wizyt będą wymagać szczególnie psy wystawowe, których fryzura musi spełniać określone wymagania. Samodzielnie nie uda nam się doprowadzić sierści do takiego stanu, jaki zapewni fryzjer, dlatego przed konkursem warto zabrać czworonoga na wizytę.

Groomera warto odwiedzić także latem, bo w czasie upałów pies może ulec przegrzaniu. Dotyczy to nie tylko zwierząt rasowych, ale także kundelków o długiej sierści. Dzięki skróceniu włosia psy będą lepiej znosić wysoką temperaturę.

Zdarza się, że strzyżenie jest zalecane ze względu na stan skóry lub sierści czworonoga. Jeśli twój pies cierpi na alergię lub egzemę, wizyta w salonie strzyżenia psów będzie dobrym rozwiązaniem. Także skołtuniona i poplątana sierść wymaga natychmiastowej wizyty. W kołtunach mogą pojawić się grzyby powodujące infekcje skórne, które mogą doprowadzić nawet do łysienia zwierzęcia.

Strzyżenie psa w domu

Psa można również ostrzyc samodzielnie. Jest to dobry pomysł, jeśli zwierzę jest agresywne lub po prostu boi się nożyczek. Na strzyżenie psa w domu możemy zdecydować się również wtedy, gdy jego fryzura nie musi spełniać określonych standardów. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, pomyśl o profesjonalnych narzędziach, takich jak maszynka do strzyżenia psów lub specjalne nożyczki.

Pamiętaj jednak, że strzyżenie psa to czynność wymagająca delikatności i wprawy. Czasem warto zastanowić się, czy wizyta u groomera nie byłaby lepszym pomysłem. Psi fryzjer posiada niezbędne narzędzia, środki dezynfekujące oraz miejsce dla zwierzaka. Wie również, jak pielęgnować włosie i ograniczyć stres zwierzęcia podczas strzyżenia.

Ile kosztuje strzyżenie psa?

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u profesjonalnego groomera, będziesz musiał liczyć się z wydatkami. Sprawdź, ile kosztują podstawowe usługi fryzjerskie dla zwierząt:

  • strzyżenie małego psa – 80-190 zł
  • strzyżenie średniego psa – 90-250 zł
  • strzyżenie dużego psa – 100-500 zł
  • trymowanie – 120-350 zł

Cena usługi zależy w dużej mierze od wielkości zwierzaka, ale też konkretnej rasy oraz rodzaju sierści. Najdrożej zapłacisz za pielęgnację zwierząt z sierścią podwójną, kombinowaną i długą. Najtaniej – za pielęgnację psów krótko- i szorstkowłosych. Na pielęgnacji nie należy jednak oszczędzać. Piękna sierść będzie bowiem nie tylko ładnie się prezentować, ale też uchroni zwierzaka przed chorobami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz