Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wybrać się do alergologa?

Kiedy warto wybrać się do alergologa?

Katar, swędzenie i pieczenie oczu, czy też wysypka na skórze mogą być objawami alergii. Choroba ta dotyczy aż 30% populacji krajów rozwiniętych. Jest ona bardzo rozpowszechniona i najprawdopodobniej każdy z nas zna kogoś, kto ma alergię. Nieleczone alergie potrafią bardzo uprzykrzyć życie, a w skrajnych przypadkach bywają zagrożeniem zdrowia, a nawet życia. Dlatego jak tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, warto udać się do alergologa.

Czym jest alergia?

Ogólnie mówiąc alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na substancje obecne w otoczeniu, które są z reguły niegroźne. Tymi substancjami mogą być roztocza, leki, pyłki roślin, metale, czy też pokarmy. U osób chorych układ immunologiczny identyfikuje te substancje jako zagrożenie i uruchamia mechanizmy obronne w celu jego zwalczenia. Alergie mogą wystąpić w każdym wieku, a pewien wpływ na ich rozwój mają czynniki genetyczne (np. w przypadku chorób alergicznych u obojga rodziców ryzyko pojawienia się alergii wynosi ponad 50%).

Rodzaje alergii

Specjaliści wyróżniają cztery podstawowe rodzaje alergii:

  • Alergie wziewne. W tym przypadku alergenami mogą być pyłki roślin, kurz, pleśń, sierść zwierząt domowych. Najczęstsze objawy alergii wziewnej to pieczenie i łzawienie oczu, wodnisty katar, zmęczenie. Nieleczona alergia tego typu może powodować astmę.
  • Alergie pokarmowe. Alergeny bywają różne u różnych osób. Mogą to być kurze jaja, krowie mleko, orzechy, owoce, zboża lub owoce morza. Leczenie alergii w tym przypadku polega głównie na usunięciu z diety alergenów.
  • Alergie kontaktowe. Są to alergie, które objawiają się uczuleniem skóry w miejscu kontaktu z alergenem, np. w kosmetykach, środkach czystości, biżuterii i innymi przedmiotami mającymi kontakt ze skórą.
  • Alergie iniekcyjne, czyli alergie związane z podaniem leków lub zastrzyków.

Kiedy warto zwrócić się do poradni alergologicznej?

Warto umówić się na wizytę do alergologa, np. z Prywatnego Gabinetu Lekarskiego Ryszarda Kozłowskiego z Gorzowa Wielkopolskiego, zawsze wtedy, gdy zauważymy objawy alergii, np. uporczywy katar, pieczenie oczu, wysypki na skórze, a także problemy pokarmowe po zjedzeniu określonych produktów spożywczych. Lekarz alergolog wykona szereg badań, m.in. testy skórne, testy prowokacyjne, badania spirometryczne, badania krwi i na ich podstawie postawi diagnozę, a następnie zaleci odpowiednie leczenie. Objawów alergii lepiej nie lekceważyć - i to nie tylko dlatego, że uporczywa alergia utrudnia życie. Nieleczone uczulenie z czasem może doprowadzić do astmy lub innych powikłań. Natomiast z pomocą lekarza można okiełznać uporczywe dolegliwości, odzyskać zdrowie i powrócić do normalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz