Artykuł sponsorowany

Kiedy warto udać się na wizytę do ginekologa endokrynologa?

Kiedy warto udać się na wizytę do ginekologa endokrynologa?

Ginekologia i endokrynologia są ze sobą ściśle powiązane. Duża część problemów ginekologicznych może wynikać właśnie z zaburzenia równowagi hormonalnej i wtedy konieczna jest konsultacja endokrynologiczna. Optymalnym rozwiązaniem będzie w takim wypadku wizyta u lekarza ze specjalizacją w obu tych dziedzinach, czyli u ginekologa endokrynologa, który będzie posiadał szerszą wiedzę niż endokrynolog.

Pole działania

Połączenie wiedzy z tych dwóch obszarów, ginekologii i endokrynologii jest przydatne przy wielu schorzeniach. Wizyta u takiego lekarza to także oszczędność czasu dla nas. Ginekologiem i jednocześnie endokrynologiem jest dr Wiesława Wrzesińska, prowadząca swój gabinet w Wąbrzeźnie.

Podwójna specjalizacja pozwala na wnikliwą diagnostykę problemów związanych z hormonami, które u kobiety w ogromnym stopniu wpływają również na cykl płciowy. Znajduje ona zastosowanie w leczeniu chorób kobiecych takich jak zespół policystycznych jajników, a także zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń płodności, zaburzeń dojrzewania płciowego, a nawet nowotworów.

Zaburzona równowaga hormonalna prowadzić może do zmian trądzikowych występujących w dojrzałym wieku, utraty włosów, gwałtownych zmian nastroju i problemów ze snem, pojawienia się owłosienia na twarzy, utraty wagi, guzków w piersiach, częstszego oddawania moczu,  braku zainteresowania współżyciem, zaburzeń miesiączkowania i niepłodności oraz rozwoju chorób nowotworowych.

Powody wizyty

Istnieje grupa objawów, których występowanie wskazuje na konieczność wizyty u ginekologa endokrynologa, a przy których usługi ginekologiczne mogą być niewystarczające. Jeśli więc zauważymy u siebie zaburzenia miesiączkowania, powinniśmy udać się na wizytę do właśnie tego specjalisty. Również kobiety w okresie około menopauzalnym skorzystają na jego poradzie, nawet jeśli proces ten przebiega u nich łagodnie.

Do ginekologa endokrynologa powinnyśmy zwrócić się, kiedy miesiączkowanie jest bolesne oraz jeśli krwawienie pojawia się przed okresem dojrzewania lub po menopauzie. Niepokojącym objawem będzie dziwny wygląd zewnętrznych narządów płciowych. Konsultacja ginekologa endokrynologa jest niezbędna podczas hormonalnej terapii zastępczej oraz antykoncepcji hormonalnej. Powodem do wizyty mogą być również problemy z płodnością, ciąża i jej planowanie. Ginekolog endokrynolog powinien zajmować się kobietami w połogu, u których pojawiła się cukrzyca.

Hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia na ciele w niewłaściwych miejscach, to objaw zbyt dużego stężenia androgenów, a ono może wskazywać na zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemię, czyli przekraczający normę poziom prolaktyny lub endometriozę, czyli nieprawidłowe umiejscowienie elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Z tego powodu nie wolno nam lekceważyć nawet najmniejszych zmian lub nieprawidłowości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz