Materiał Partnera

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Usługi dietetyczne stają się coraz bardziej popularne – i nic w tym dziwnego. Porady profesjonalnych dietetyków mogą diametralnie zmienić nasze życie na lepsze. Dobry dietetyk ustali dietę, która będzie zarówno zdrowa, jak i smaczna. Ustalenie diety przez dietetyka przynosi wiele korzyści, jak choćby różnorodność potraw. W jakich sytuacjach warto wybrać się do dietetyka?

Niektórzy chcąc schudnąć, próbują sami skomponować swoją dietę. Nie jest to jednak łatwe, gdyż zewsząd otrzymujemy sprzeczne informacje odnośnie tego, jakie diety przynoszą skutki, a jakie nie. Jak informuje dietetyk Małgorzata Rynkowska, z firmy Profilaktyka Zdrowia, bywa tak, że decydujemy się na diety, które tak naprawdę bardziej nam zaszkodzą niż pomogą – na przykład istnieją restrykcyjne diety, które pozwalają szybko schudnąć, jednak gdy tylko przejdziemy na normalne odżywianie często przybieramy na wadze jeszcze więcej, niż ważyliśmy przed dietą. Zła waga może też być powodem chorób, jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, czy też zaburzenia hormonalne. Prawidłowo dobrana dieta pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wagi. Kiedy zatem warto postawić na wizytę u specjalisty?

Kiedy iść do dietetyka?

Do dietetyka warto się udać, jeżeli chcemy rozpocząć dietę, a nie mamy wystarczającej wiedzy na ten temat. Przyczyn do podjęcia decyzji o diecie jest wiele – najczęściej jest to chęć schudnięcia, ale nie zawsze. Niektórzy chcieliby na przykład zacząć zdrowiej się odżywiać, by dostarczać organizmowi cenne witamy i składniki. Dietetyk pomoże takiej osobie ustalić dietę, która będzie mocno różnorodna, a jednocześnie będzie zawierać najlepsze składniki odżywcze dla klienta. Aby dietetyk mógł ustalić dobrą dietę, warto przedstawić mu wyniki badań krwi sprzed ostatnich sześciu miesięcy.

Do dietetyka należy udać się również wtedy, kiedy nie widzimy efektu stosując dietę, lub nie potrafimy dotrwać do jej końca. Zadaniem dietetyka bowiem, jest przygotowanie takiego jadłospisu, który uchroni nas na przykład przed podjadaniem między posiłkami. Profesjonalny dietetyk, powinien zwrócić uwagę podczas wizyty na to, co lubisz, a czego nie lubisz jeść. Zmuszanie się do jedzenia rzeczy, których nie lubisz z pewnością utrudnia dotrwanie do końca diety. Jeżeli uda się dietetykowi znaleźć artykuły spożywcze, które klient lubi, a jednocześnie dostarczają cennych witamin – to znaczy, że dobrze trafiliśmy.

Ostatecznie wizyta u dietetyka będzie wręcz konieczna wtedy, kiedy mimo zdrowego trybu życia, regularnego stosowania diety oraz ćwiczeń, nie udaje nam się zgubić zbędnych kilogramów, lub wręcz tyjemy. Może to wynikać z niezdiagnozowanych schorzeń – dietetyk zleci odpowiednie badania, by odkryć przyczynę przybierania na wadze.

Do dietetyka  warto też się wybrać kiedy organizm daje poważne sygnały o niedoborach witaminowo-mineralnych czy zaburzonej równowadze neuroendokrynnej kiedy np.wypadają nadmiernie włosy,są kłopoty z cerą,jest u pacjenta nadmierny przewlekły apetyt na słodycze,kiedy pojawia się kompulsywne jedzenie,częste bóle głowy,częste omdlenia,nerwowość,przewlekłe zmęczenie mimo wysypiania,alergia,stres czy stany depresyjne lub kłopoty z pamięcią czy koncentracją.

Planując potomstwo warto też wzmocnić organizm celowaną racjonalną dietą i naturalną suplementacją oraz odpowiednią relaksacją.

Dietetyk wtedy po pełnym wywiadzie dotyczącym zdrowego stylu życia dobierze właściwą dietę oraz niezbędną suplementację dla obojga rodziców i będzie towarzyszył przy kolejnych stanach fizjologicznych(ciąża,laktacja) i często skieruje na specjalistyczne badania np.analizę pierwiastkową włosów czy wyśle do właściwego lekarza bądź specjalisty od odpowiedniej aktywności fizycznej

Do dietetyka warto się też wybrać kiedy trwa leczenie, stosowanie farmakoterapii, w celu zminimalizowania powikłań po zastosowaniu leków.

Z dietetykiem też warto się zaprzyjaźnić przy zaburzeniach:

  • gastrologicznych
  • hormonalnych
  • neurologicznych
  • dermatologicznych
  • układu kostno-stawowego
  • kardiologicznych

oraz przy dużym wysiłku fizycznym(np.sport) a także podczas rehabilitacji a także podejrzeniu o zatrucie pierwiastkami toksycznymi

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz