Artykuł sponsorowany

Kiedy warto iść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy warto iść z dzieckiem do psychologa?

Psycholog dziecięcy pomoże w wielu, różnorakich sytuacjach np. wtedy, gdy dziecko ma regularne wybuchy złości, nie może usiedzieć na miejscu, dokucza innym lub nie radzi sobie z nauką. Kiedy przyda się konsultacja, a kiedy terapia psychologiczna? Dowiedz się więcej o tym, jakie zachowania dziecka powinny skłonić rodzica, do zasięgnięcia porady psychologa oraz czemu jest to istotne dla rozwoju dziecka. 

 Psycholog dziecięcy: W jakich sytuacjach przyda się konsultacja i diagnoza psychologiczna?

 Na początku warto podkreślić, że wizyta u psychologa nie jest niczym strasznym i często po konsultacji okazuje się, że zachowanie dziecka nie odbiega od normy, a jest charakterystyczne dla jego wieku bądź etapu życia. Czasem okazuje się też, że przypuszczenia rodziców potwierdzają się i wtedy wraz ze specjalistą podejmowane zostają decyzje, które skutkują rozwiązaniem problemu. Warto zatem podkreślić, że konsultacja psychologiczna powinna odbyć się, gdy rodzic zauważy u dziecka:

  • problemy komunikacyjne,
  • trudności przystosowawcze,
  • silne napięcie i stres,
  • nadpobudliwość,
  • zachowania agresywne wobec innych,
  • nadmierny strach, lęk i fobie,
  • częste reagowanie krzykiem, napady złości,
  • problemy z nauką, skupieniem się, pamięcią,
  • kłopoty zdrowotne, których nie potrafią wyjaśnić lekarze (wysypki, bóle brzucha, alergie),
  • tiki, moczenie się w nocy lub jąkanie itp.

W takich sytuacjach psycholog dziecięcy z pewnością pomoże zweryfikować zachowanie dziecka, znajdzie jego przyczynę oraz zasugeruje rozwiązania.

Jakie rozwiązania może zaproponować psycholog dziecięcy?

 Należy podkreślić, że nierzadko jednorazowa konsultacja psychologiczna jest wystarczająca, by rozeznać się w problemie i dowiedzieć, jak go rozwiązać. Czasami jednak zdarza się, że psycholog zaleci dłuższą pracę. Terapia dzieci często prowadzona jest także z rodzicami bądź np. równolegle do sesji rodziców (np. gdy konieczna jest terapia małżeństw). Z kolei w niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się zajęcia terapeutyczne (np. specjalistyczna terapia dzieci z zespołem Aspergera), zajęcia ogólnorozwojowe lub zajęcia grupowe. Warto również podkreślić, że psycholog dziecięcy (np. Marzena Kisiel-Gryc z Niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogiczna „Naszym dzieciom” z Pułtuska) może zalecić także konsultacje u innych specjalistów i pomocny może okazać się oligofrenopedagog, surdopedagog, logopeda itp. Należy pamiętać, że wizyta u psychologa nie jest związana tylko z psychoterapią i można liczyć także na szereg innych metod, które pomogą w rozwiązaniu dziecięcych problemów. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz