Artykuł sponsorowany

Kiedy udać się do ortopedy?

Kiedy udać się do ortopedy?

Wszelkie urazy, choroby w obrębie narządów ruchu to działka lekarza ortopedy. Zajmuje się on diagnozowaniem i leczeniem nieprawidłowości dotyczących więzadeł, kości, mięśni oraz stawów. Nie każdy z nas jednak wie, kiedy należy udać się do gabinetu i jakie konkretnie choroby ortopeda może zdiagnozować i leczyć. Kiedy więc powinniśmy udać się do lekarza?

Czym zajmuje się ortopedia?

Jak już wiemy, lekarz ortopeda zajmuje się nieprawidłowościami w obrębie narządów ruchu. Jest on specjalistą w zakresie diagnozowania, leczenia oraz profilaktyki chorób wrodzonych i nabytych. W zakres jego specjalizacji wchodzą więc choroby układu szkieletowego, mięśniowego, więzadłowo-stawowego oraz naczynia i nerwy związane z tymi układami. Wszelkie urazy, uszkodzenia mięśni, zwichnięcia czy złamania to także problem, który wymaga pomocy ortopedycznej. Z tego względu ortopedów nazywa się także traumatologami, bo niekiedy działania mające na celu przywrócenie pacjenta do sprawności wymagają przeprowadzenia operacji. Ortopeda musi mieć szeroką wiedzę zarówno z obszaru anatomii, jak i fizjologii ruchu, patofizjologii i biomechaniki.

Kiedy odwiedzić gabinet ortopedyczny?

Najczęściej ortopedyczny gabinet odwiedzamy, gdy przydarzy nam się uraz narządu ruchu. Złamanie, skręcenie stawów – to szczególnie zimowe problemy i wtedy każdy lekarz ma dużo pracy. To nie jedyne wskazanie do wizyty. Wszelkie bóle kręgosłupa, stawów, ścięgien, szczególnie jeśli towarzyszy im stan zapalny, należy bezwzględnie konsultować. Również problemy z ruchomością stawów czy niepokojące trzeszczenia są wskazaniem do wizyty. Warto także udać się do specjalisty z dzieckiem, aby sprawdził, czy układ szkieletowy malucha prawidłowo się rozwija. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala objąć dziecko opieką ortopedyczną i poddać je rehabilitacji w miarę potrzeby w odpowiednim momencie.

Jakie choroby leczy ortopeda?

Lekarz ortopeda ma szerokie kompetencje, co pozwala mu diagnozować i leczyć wiele chorób i zwyrodnień. W szczególności są to:

  • stany pourazowe,

  • choroby zwyrodnieniowe stawów,

  • uszkodzenie mięśni,

  • stłuczenia, skręcenia, urazy,

  • wady wrodzone,

  • wady postawy,

  • zmiany przeciążeniowe,

  • choroby zapalne,

  • nowotwory kości.

Konsultacje ortopedyczne – pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u specjalisty ortopedy polega przede wszystkim na dokładnym wywiadzie z pacjentem. Odwiedzenie lekarza z doświadczeniem znacząco przyspiesza proces diagnozy – jak podkreśla lek. med. Janusz Frynas,  prowadzący Gabinet ortopedyczny. Pozwala to wstępnie zdiagnozować, z jakim schorzeniem przychodzi chory. Dalsza diagnostyka obejmuje sprawdzenie ruchomości stawów, zbadanie stanu kręgosłupa. Może również zostać zlecone badanie rentgenowskie czy rezonans magnetyczny. Wszystko to pozwala wykryć choroby zwyrodnieniowe, stany pourazowe narządu ruchu czy uszkodzenia ścięgien. Ortopeda może zalecić terapię farmakologiczną, unieruchomienie kończyny lub leczenie operacyjne.

Opracowanie:
Radom, Krakowska 5/7 lok. 6
tel. 502 568 444
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz