Artykuł sponsorowany

Kiedy senior wymaga opieki?

Kiedy senior wymaga opieki?

Czasami trudno jest określić, kiedy osoba w podeszłym wieku wymaga kompleksowej opieki. Dotyczy to zarówno sprawności fizycznej, jak i umysłowej. Obie bywają równie trudne dla chorego oraz jego najbliższej rodziny. Czasami ma to miejsce z dnia na dzień, innym razem sprawność seniora obniża się stopniowo. Kiedy bliski będzie wymagał pomocy w codziennych czynnościach i w jaki sposób możesz mu ją zapewnić?

Spadek sprawności fizycznej

To właśnie on często decyduje o tym, czy senior wymaga pomocy innych osób w wykonywaniu podstawowych czynności. Niestety, bardzo często bliski nie przyzna się, że nie jest w stanie np. samodzielnie się ubrać lub wykąpać. Czynności te mogą sprawiać mu wiele trudności, jednak duma nie będzie pozwalała na poproszenie o pomoc. Bliscy powinni uważnie obserwować seniora i w razie konieczności wyjaśnić, że nie ma niczego złego w proszeniu o pomoc. Całodobowa opieka w przypadku pogorszenia się kondycji fizycznej jest konieczna wtedy, kiedy senior nie jest w stanie sam zaspokoić swoich potrzeb – na przykład skorzystać z toalety lub przygotować sobie posiłku.

Obniżenie sprawności umysłowej

Problemy ze sprawnością umysłową mogą być jeszcze trudniejsze niż słaba kondycja fizyczna organizmu. Chory może zagrażać sobie oraz pozostałym członkom rodziny. Wśród szczególnie niebezpiecznych chorób można wymienić przede wszystkim demencję starczą oraz chorobę Alzheimera. Osoby, które na nie cierpią, mogą zapominać o najprostszych rzeczach, na przykład miejscu zamieszkania lub prawidłowym użytkowaniu kuchenki gazowej. Jeśli zauważy się niepokojące objawy obniżonej sprawności psychicznej, konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.

Czy warto skorzystać z domu seniora?

Nie zawsze można poświęcić wystarczająco czasu swojemu bliskiemu. Opieka nad seniorem to nie wszystko, wiele osób ma na głowie również dzieci i pracę. Pomoc w opiece nad seniorem oferuje między innymi Dom Seniora Słoneczniki, który znajduje się w Obornikach Śląskich. Do wyboru są trzy tryby opieki:

  • Pobyt stały – polega na całodobowym zakwaterowaniu. Senior ma możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych usług i zapewnioną opiekę 24/7.
  • Pobyt dzienny – polega na opiece, wyżywieniu w ciągu dnia oraz braniu udziału w zajęciach dodatkowych (fizjoterapeutycznych, hobbystycznych).
  • Opieka domowa – jak sama nazwa wskazuje, jest to pomoc profesjonalisty w miejscu zamieszkania seniora.

I choć domy seniora mają nie tylko zwolenników, ale także przeciwników – tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. To nie tylko odciążenie rodziny, ale przede wszystkim oddanie bliskiej osoby pod opiekę specjalistów, co przyczynia się do poprawy zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz