Kiedy sadzić tuje? Sadzenie tuj krok po kroku

Kiedy sadzić tuje? Sadzenie tuj krok po kroku

Tuje, czyli inaczej żywotniki, to popularne rośliny iglaste, najczęściej wykorzystywane do tworzenia żywopłotów osłaniających działkę. Są niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie, dlatego z ich sadzeniem poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Kiedy sadzić tuje? Jakie miejsce najlepiej się do tego nadaje? Przeczytaj nasz poradnik.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy sadzić tuje?

Kiedy sadzić tuje? To zależy od tego, jaki krzew kupimy. Jeśli zdecydujemy się na roślinę, której bryła korzeniowa znajduje się w donicy z ziemią, sadzenie będziemy mogli przeprowadzić przez cały okres wzrostu, tzn. od wiosny do jesieni.

Inaczej postępuje się z żywotnikami wykopanymi ze szkółki, posiadającymi nieosłoniętą lub zawiniętą w jutę bryłę korzeniową. W takim przypadku tuje najlepiej sadzić do gruntu, jeszcze zanim na gałęziach pojawią się nowe pąki, tj. wczesną wiosną lub gdy zakończy się okres intensywnego wzrostu, czyli jesienią. 

W obu przypadkach konieczne jest przestrzeganie granicznego terminu wyznaczonego na koniec października. Dzięki temu roślina, która nie przechodzi w stan całkowitej wegetacji zimą, będzie miała możliwość wytworzenia w ziemi nowych korzeni przed nastaniem mrozów.

Gdzie sadzić tuje?

Tuje to rośliny odporne na zmienne warunki atmosferyczne i łatwe w uprawie. Dzięki temu mogą rosnąć w niemal każdych warunkach i na każdym podłożu.

Jeśli chcemy, aby krzew szybko zgęstniał i był ładnie wybarwiony, najlepiej sadzić go do gruntu w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. 

Gleba pod tuje powinna być żyzna, próchnicza, lekko wilgotna i przepuszczalna. W suchej i jałowej ziemi rośliny mogą się nie przyjąć. Zapewnienie dobrych warunków jest istotne zwłaszcza w przypadku tuj przeznaczonych na rośliny dekoracyjne lub do ogródków skalnych.

Sadzenie tuj krok po kroku

  1. Trawnik, w miejscu którego będą posadzone rośliny, oczyść z chwastów i darni na szerokość dwukrotnie większą, niż średnica bryły korzeniowej tuj.
  2. W wybranej odległości wykop dziury o głębokości ok. dwóch szpadli i szerokości dwa razy większej, niż średnica bryły korzeniowej.
  3. Otwór wypełnij do połowy żyzną ziemią, np. specjalnym podłożem do iglaków. Do tak przygotowanego podłoża sadź tuje. Wcześniej możesz je podlać, aby rośliny się nawodniły.
  4. Ustaw roślinę w taki sposób, aby stała pionowo, a bryła korzeniowa znajdowała się na tej samej głębokości, na jakiej były one umieszczone w ziemi.
  5. Zacznij zasypywać korzenie i udeptywać ziemię tak, aby uformować dookoła pnia krzewu zagłębienie, w które należy wlać wodę.
  6. Po wsiąknięciu wody na wierzch wsyp odrobinę ziemi, kory lub torfu, pamiętając, aby przy pniu nadal było zagłębienie, które ułatwi późniejsze podlewanie krzewu.
  7. Świeżo po posadzeniu tuje nie mają jeszcze wykształconych korzeni, dlatego istotne jest pamiętanie o regularnym podlewaniu rano lub wieczorem przez pierwszych kilka tygodni.

Żywopłot z tuj

Jeśli sadzimy tuje w celu utworzenia żywopłotu, należy zachować między nimi odległość nie mniejszą niż 50 cm. Taki sam odstęp dotyczy również odległości od istniejącego lub planowanego ogrodzenia.

Warto pamiętać, że tuje są roślinami pokroju kolumnowego, dlatego przestrzeń pod nimi można wypełnić płożącymi się gatunkami kwiatów.

Żywopłot z tui nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Poza okresowym przycinaniem, wystarczy go nawozić i regularnie podlewać.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także