Artykuł sponsorowany

Kiedy przydaje się detektor gazu?

Kiedy przydaje się detektor gazu?

Niekontrolowany wyciek gazów to jeden z najgorszych scenariuszy, jakie mogą wydarzyć się w miejscach takich jak kopalnie, rafinerie czy zakłady przemysłowe. W celu ich wczesnego wykrycia wykorzystuje się urządzenia nazywane detektorami gazu. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest detektor gazu i jak jest zbudowany?

Detektory gazu to stosunkowo niewielkie urządzenia, których konstrukcja oraz działanie oparte są na wykorzystaniu elektrochemicznego sensoru – elementy te z kolei wytwarza się najczęściej z kasyterytu, czyli dwutlenku cyny. Jak to działa?

- Dwutlenek cyny to minerał odznaczający się bardzo wysoką wrażliwością na kontakt z tlenem oraz wodorem zawartymi w atmosferze – wyjaśnia specjalista z firmy A&K Serwis – Jeśli ich stężenie w powietrzu wzrośnie, zwiększy się również współczynnik przewodnictwa energii elektrycznej w strukturze minerału. Zmiany te stanowią podstawę do obliczenia zawartości tych gazów w powietrzu. Jeśli osiągnie ona określony poziom, czujniki sygnalizują to za pomocą alarmu świetlnego i/lub dźwiękowego.

Gdzie wykorzystywane są detektory gazu?

Przenośne, lekkie detektory gazu wchodzą w skład wyposażenia takich miejsc jak kopalnie, rafinerie oraz zakłady przemysłowe, w których wykorzystuje się gazy. Stanowią one jeden z elementów bezpieczeństwa, bowiem są w stanie wykryć obecność gazów nawet w sytuacji, gdy wyciek jest niewielki i sam gaz nie jest wyczuwalny zmysłowo (należy pamiętać, że niektóre gazy nie posiadają zapachu ani barwy). Dlaczego jest to tak istotne? Bowiem wiele gazów przemysłowych jest toksycznych i łatwopalnych – ich obecność w strefach, w których przebywają ludzie może skończyć się śmiertelnymi zatruciami bądź wybuchem.

Rodzaje detektorów gazu

Dostępne na rynku profesjonalne detektory gazu dzielimy na:

  • jednogazowe – przeznaczone do wykrywania obecności tlenku węgla, siarkowodoru oraz tlenu. Charakteryzują się lekkością, poręcznością oraz łatwością obsługi – można ich używać nawet w rękawicach roboczych. Posiadają wytrzymałe obudowy, zabezpieczające wnętrze przez uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami środowiskowymi;

  • wielogazowe – są w stanie wykrywać większą ilość gazów, poza wspomnianym tlenkiem węgla, tlenem i siarkowodorem, są wrażliwe również na obecność dwutlenku siarki, dwutlenku węgla oraz dwutlenku azotu.

Odrębną kategorię produktów stanowią wykrywacze nieszczelności, służące do precyzyjnego określenia punktu wycieku gazu z instalacji. Poza zakładami przemysłowymi wykorzystywane są również w czasie przeglądów technicznych instalacji gazowych w domach.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz