Materiał Partnera

Kiedy przedsiębiorca może zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany?

Kiedy przedsiębiorca może zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie działalności gospodarczej to konieczność, która stawiana jest przed każdym przedsiębiorcą funkcjonującym w Polsce. Jedną z komfortowych metod jest tzw. ryczałt ewidencjonowany. Nie jest on przeznaczony jednak dla wszystkich, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Możliwość rozliczania firmy w ten sposób warto skonsultować z dobrym biurem rachunkowym – księgowi wskażą wady i zalety takiego rozwiązania.

Wygodna forma rozliczenia

Ryczałt ewidencjonowany wybierany jest przez wielu przedsiębiorców ze względu na komfort, jaki zapewnia. Taka metoda rozliczania to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej – przy jej zastosowaniu konieczne jest prowadzenie ewidencji przychodów. Przy ustalaniu wysokości podatku w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego pod uwagę nie są brane koszty poniesione przez firmę, jednak przedsiębiorca powinien pamiętać o przechowywaniu wszelkich dowodów zakupu towarów oraz realizacji usług – są one niezbędne podczas kontroli przeprowadzanych przez urząd skarbowy.

Instytucja ta powinna być również poinformowana o wyborze takiego sposobu rozliczania przez konkretną firmę. Nie może to nastąpić później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, co warto wiedzieć. We właściwym sformułowaniu wniosków i złożeniu ich do urzędu skarbowego czy innych instytucji pomoże Centrum Wsparcia Biznesu Agnieszka Czerepko Biuro Rachunkowe, które świadczy kompleksowe usługi m.in. z zakresu rozliczania firm za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego.

Ryczałt nie dla każdego

Uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej nie jest jednak przeznaczona dla każdego przedsiębiorcy. Z ryczałtu nie mogą skorzystać przede wszystkim właściciele lombardów i innych firm zajmujących się udzielaniem pożyczek pod zastaw. Handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych również wyklucza możliwość zastosowania takiej formy rozliczenia. Ryczałt ewidencjonowany nie jest przeznaczony dla osób prowadzących apteki czy działalność gospodarczą w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych.

Warto skonsultować wybór formy opodatkowania działalności z dobrym biurem rachunkowym, które wskaże, czy w danym przypadku ryczałt ewidencjonowany jest możliwy. Specjaliści w ramach świadczonych usług zajmą się też prowadzeniem tego typu księgowości. Podatek płacony od wpływów uzyskanych z realizacji oferowanych usług czy sprzedaży produktów powinien być rozliczany według obowiązujących stawek. W zależności od czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej stawka ta może wynosić od 20 do 2%.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz