Materiał Partnera

Kiedy powinno się wymienić oponę w samochodzie na nową?

Kiedy powinno się wymienić oponę w samochodzie na nową?

Każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, że gdy nadchodzą mroźne dni, należy dla bezpieczeństwa wymienić opony z letnich na zimowe. Często się jednak zdarza, że wielu z nas zapomina na co dzień sprawdzać w nich m.in. stan bieżnika. Niekiedy korzystamy z jednego kompletu opon nawet przez dekadę, nie mając świadomości, jak wielkie zagrożenie one stanowią podczas jazdy. Po czym zatem poznać, że minęły już ich lata świetności i czas na ich wymianę?

Dlaczego trzeba wymieniać opony?

Istnieje kilka powodów, dla których zmuszeni jesteśmy wymienić oponę w naszym samochodzie. Przede wszystkim to jej wiek - producenci twierdzą, że jeśli tylko pozwala na to stan bieżnika, z opony można śmiało korzystać nawet przez dziesięć lat. Po tym czasie ogumienie jest niezdatne do użytkowania. Dlaczego? Opona, która eksploatowana jest przez tak długi czas, najzwyczajniej w świecie traci swoje właściwości i nie zapewnia nam bezpiecznej jazdy. Mowa tu o jej twardnieniu oraz gorszej przyczepności. Warto dodać, że jeśli nie wiemy, kiedy opona została wyprodukowana, wystarczy spojrzeć na jej bok, gdzie powinna być wytłoczona data. Kolejnym poważnym aspektem, wykluczającym oponę z dalszego jej użytkowania, jest jej uszkodzenie. Oczywiste jest, że należy ją wymienić, gdy najzwyczajniej w świecie zostanie przebita, jednak nie zdarza się to często lub jak tłumaczy specjalista z firmy Transgum, niekiedy można ją szybko naprawić. Ponadto, do uszkodzeń zaliczamy również rozcięcia bocznej ścianki, rozerwania czy deformacje, które mogą być spowodowane np. uderzeniem w krawężnik czy zbyt gwałtownym najechaniem na głęboką dziurę w jezdni.

Sprawdź bieżnik

To właśnie od bieżnika często zależy, czy zmuszeni jesteśmy do wymiany opony, czy jeszcze nie. Według polskiego prawa, minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm, jednak oczywiście każdy dobry kierowca powinien wiedzieć, że w zimowych warunkach to zdecydowanie za mało. Stan bieżnika należy zatem sprawdzać w zależności od pory roku - można to zrobić za pomocą sześciu znaczników znajdujących się na oponie. Pokazują one miejsce, do którego maksymalnie może być zużyty bieżnik - jeśli klocki znajdą się na jego wysokości, oznacza to, że czas najwyższy na wymianę opony.

Opracowanie:
Wrocław, Starograniczna 32
tel. 71 355 05 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz