Materiał Partnera

Kiedy podjąć decyzję o sterylizacji suki?

Kiedy podjąć decyzję o sterylizacji suki?

Troska o zdrowie własnego zwierzaka jest chyba tak samo trudna, jak martwienie się o zdrowie dzieci. Być może nawet trudniejsza, bo nasz pies, czy kot nie powie nam przecież, co go boli, a pewne decyzje wręcz podejmujemy wbrew jego instynktom. Taką decyzją jest na przykład decyzja o sterylizacji suczki, czy kotki, albo o kastracji psa albo kocura. A jednak podejmujemy te decyzje, kierując się choćby odpowiedzialnością i troską o dobro zwierząt.

Jaki czas jest najlepszy na zadbanie o antykoncepcję u suki?

Największym problemem dla właściciela, przed podjęciem decyzji o wysterylizowaniu suki, jest niepewność jakie mogą być powikłania tego zabiegu, a także kiedy najlepiej jest go wykonać. Wielu właścicieli suk, zwłaszcza kundelków, ale nie tylko, rozważa przeprowadzenie sterylizacji. Powody są różne, ale chodzi po prostu o to, by suka nie miała szczeniąt, z którymi często nie ma co zrobić, a także, by uniknąć kłopotliwej cieczki. Właściciele jednak często boją się zmian zachowania psa po zabiegu sterylizacji. Tak jak wszystkie zabiegi dokonywane na zwierzętach, tak i ten ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Zasięgając porady w gabinecie weterynaryjnym z pewnością dowiecie się państwo o cyklu jajnikowym suki. Zwykle w ciągu roku obserwuje się u suki dwa cykle rui, a w trakcie jednego cyklu pojawia się jeden cykl jajnikowy. Sama ruja trwa przeważnie od półtora do trzech tygodni, w wyjątkowych, osobniczych przypadkach ponad miesiąc. Po niej następuje faza, kiedy macica pozostaje przygotowana na przyjęcie i odżywienie zarodka, która trwa niezależnie od tego, czy suka została zapłodniona, czy nie. Okres uspokojenie płciowego trwa u suki od trzech do siedmiu miesięcy. I to właśnie ten ostatni czas brany jest pod uwagę przy planowaniu blokady hormonalnej suki, bądź jej sterylizacji. Lekarz weterynarii dokonuje zabiegu usunięcia macicy i jajników u suki w celu osiągnięcia trwałej antykoncepcji u suk. 

Wady i zalety sterylizacji suk

Przed zabiegiem suka musi być zbadana przez lekarza weterynarii, oraz odpowiednio przygotowana. Może się zdarzyć, że weterynarz będzie potrzebował wyników badań krwi u psa, albo badania usg psa, badania rtg psa, czy badania ekg psa. Zabieg sterylizacji wykonywany jest pod narkozą. Po zabiegu, jak uprzedza weterynarz z przychodni Zwierzak, mogą nastąpić powikłania. Przede wszystkim sama narkoza stanowi zagrożenie, jak przy każdym tego typu zabiegu. Trzeba też pamiętać, że rany u zwierząt różnie się goją i może być konieczność antybiotykoterapii zwierzęcia. Ale z pewnością zabieg warto przeprowadzić i to nie tylko z powodów antykoncepcyjnych. Jak udowadniają wieloletnie obserwacje suk po sterylizacji, zabieg ten chroni przed rozwojem raka sutków u suki.

Opracowanie:
Wrocław, Starograniczna 32
tel. 71 350 13 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz