Artykuł sponsorowany

Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?

Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?

Deklaracja PIT jest deklaracją, którą mają obowiązek złożyć wszystkie osoby, które w roku poprzedzającym uzyskały jakikolwiek przychód, opodatkowany na podstawie ustawy o PIT. Niektóre jednak osoby nie muszą wypełniać rocznego zeznania podatkowego; będą to osoby, których dochód został zwolniony od podatku na podstawie ustawy lub od którego pobór podatku został zaniechany w drodze rozporządzenia.

Przychody, podlegające opodatkowaniu wskazuje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będą to odszkodowania, zadośćuczynienia, zasiłki, dodatki do rent oraz mieszkań. Istnieją także inne sytuacje, w których rozliczanie PIT nie będzie konieczne. Jakie?

ZUS i KRUS

Z obowiązku rozliczania PITu zwolnienia są emeryci, pobierający świadczenia z ZUS lub KRUS, gdyż przychody z tego tytułu dokumentowane są przez formularze PIT-40 przez samą instytucję. ZUS lub KRUS następnie przekazuje je do Urzędu Skarbowego.  

Zawiłości, związane z koniecznością lub nie składania rocznej deklaracji podatkowej rozwiejmy, zgłaszając się na konsultację do biura rachunkowego Inforach. Rzetelna i miła obsługa, fachowe doradztwo, profesjonalizm oraz szeroka wiedza pracowników biura, jest tym, na co zwracają uwagę zadowoleni klienci.     

Ryczałt

Kolejną sytuacją, w której nie trzeba rozliczać PIT jest uzyskanie dochodów opodatkowanych w sposób ryczałtowy na podstawie ustawy o PIT. Wówczas zryczałtowany podatek odprowadza podmiot, wypłacający dochody.

Kwota wolna od podatku

Należy pamiętać, że w przypadku rocznego dochodu, niższego od 3091 zł, czyli nieprzekraczającego rocznej kwoty wolnej od podatku, jesteśmy zobowiązani do złożenia rocznej deklaracji PIT. Dzieje się tak, ponieważ dochody te podlegają co do zasady opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Co więcej, będzie to dla nas opłacalne, gdyż spowoduje zwrot podatku, odprowadzonego w formie zaliczek w ciągu roku podatkowego.  

Na koniec warto wspomnieć, iż obliczanie podatku PIT różni się w zależności od tego, czy osiągamy dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę, czy też prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W pierwszym przypadku do wyboru mamy dwa progi podatkowe, w zależności od wysokości osiągniętego dochodu: pierwszy w wysokości 18% do kwoty 85 528 zł i drugi w wysokości 32% powyżej tej sumy. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, obowiązywać nas będzie natomiast podatek liniowy w wysokości 19%.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz