Materiał Partnera

Kiedy należy zrobić testy alergiczne

Kiedy należy zrobić testy alergiczne

Z każdym nadchodzącym rokiem, rośnie liczba osób cierpiących z powodu alergii. Osoby uczulone ja jeden alergen, który występuje raz w roku, przykładowo może to być pyłek jakiejś rośliny - mylą objawy alergiczne z infekcjami. Najskuteczniejszą bronią w walce z alergią jest poznanie alergenu oraz wykluczenie pozostałych alergenów z otoczenia. Aby dowiedzieć się, co wywołuje u nas alergie, musimy wybrać się do alergologa. Co jest wskazaniem do zrobienia testów alergicznych?

Kiedy należy wykonać testy alergiczne?

Wskazaniem do wykonania testów alergicznych są przede wszystkim wszelkie objawy, które powtarzają się systematycznie bądź nawet sporadycznie, bez konkretnych przyczyn, takich jak zatrucie czy infekcja. Przykładowo, alergia wziewna objawia się katarem, kaszlem, obfitą i wodnistą wydzieliną z nosa, świądem nosa oraz napadowymi atakami kichania. Bardzo często objawom tym towarzyszy również zapalenie spojówek, pieczenie oraz łzawienie oczu, zaczerwienienie i świąd. Często zdarza się tak, że objawy pojawiają się bądź nasilają w konkretnych sytuacjach, czyli np. po położeniu się do łóżka zaczyna pojawiać się katar, kaszel bądź duszności. Możemy wtedy podejrzewać, że objawy te zostały spowodowane działaniem jakieś alergenu, np. roztoczy bądź pierza. Takie objawy mogą powodować także produkty pokarmowe - jogurt czy też biały ser.  Pacjenci najczęściej chcą szukać przyczyny alergii w momencie największego nasilenia dolegliwości, jednak jest to błąd. Za najlepszy czas do wykonania testów alergicznych uważa się okres, w którym nie pojawiają się objawy choroby. Najczęściej lekarz ustala go indywidualnie dla każdego pacjenta. Przykładowo, w przypadku podejrzenia alergii na pyłki danej rośliny, jest to zazwyczaj czas poza okresem pylenia, czyli mniej więcej od października do grudnia. Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy wykonać testy alergiczne, powinniśmy wybrać się do odpowiedniej poradni, np. takiej jak Niepubliczny Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczy "Laser-Med" Grażyna Majkut Raus, której specjalizacją jest alergologia.

Przeciwwskazania do wykonania testów

W niektórych przypadkach testy po prostu nie mogą zostać wykonane. Należy o tym pamiętać oraz upewnić się przed testami, że możemy się ich podjąć. Testów skórnych alergicznych nie możemy wykonać w następujących przypadkach:

  • u pacjentów z rozległymi zmianami skórnymi oraz chorobami skóry,
  • u pacjentów, którzy podejrzewani są o reakcję anafilaktyczną na dany, konkretny alergen,
  • u pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą odstawić leków antyhistaminowych oraz innych leków, leczących objawy alergii,
  • u kobiet ciężarnych oraz nawet tych, które podejrzewają że mogą być w ciąży.
Opracowanie:
Chełm, Lipowa 27
tel. 82 565 35 61
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz