Materiał Partnera

Kiedy należy wymieniać oleje i płyny eksploatacyjne w samochodzie?

Kiedy należy wymieniać oleje i płyny eksploatacyjne w samochodzie?

Podczas użytkowania samochodu należy pamiętać o wymianie olejów i płynów eksploatacyjnych. Jest to konieczne w celu sprawnego funkcjonowania jego poszczególnych układów. Zignorowanie tego obowiązku najczęściej prowadzi do usterek oraz stwarza niebezpieczeństwo podczas jazdy. Warto wiedzieć, kiedy trzeba podjąć się ich wymiany. Zatem, jakimi zasadami należy kierować się przystępując do tego zadania?

Silnik i skrzynia biegów

Właściciele pojazdów samochodowych powinni zdecydować się na wymianę oleju silnikowego co roku, albo też kierując się zasadą liczby przejechanych kilometrów, w tym przypadku – po przekroczeniu 10-20 tysięcy kilometrów od jego ostatniej wymiany. Olej silnikowy jest wymieniany wraz z filtrem oleju. Ważne jest także regularne sprawdzanie jego poziomu. Takiej kontroli należy dokonywać przynajmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą. Każdy mechanik samochodowy bez problemu podejmie się tego zadania. Istotne jest także to, że taka usługa nie jest droga. Wymiana oleju w skrzyni biegów jest droższa, ale wykonuje się ją rzadziej – zazwyczaj co 40-60 tysięcy przejechanych kilometrów.


Hamulce i chłodnica

Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata. Rozpoznanie czasu, w którym konieczne jest natychmiastowe przystąpienie do jego wymiany, wcale nie jest trudne. Płyn hamulcowy bowiem, zmienia wówczas swój kolor z brązowo-żółtego na szary. Najlepszym zatem rozwiązaniem jest sprawdzenie jego stanu podczas każdego przeglądu okresowego i w razie nieprawidłowości, przystąpienie do wymiany. Warto wiedzieć także o tym, że zmniejszeniu może ulec poziom płynu hamulcowego. Obniża on się wraz z procesem ścierania się klocków hamulcowych. Wówczas należy jak najszybciej uzupełnić jego poziom – koniecznie płynem tego samego rodzaju. Co do wymiany płynu chłodniczego nie jest z góry określony krytyczny czas jego wymiany. Najlepiej wykonywać to, co trzy lata.

Wspomaganie kierownicy i spryskiwacze

Płyn do wspomagania kierownicy powinno się wymieniać co kilka lat lub tylko uzupełniać jego poziom. Nie ma co do tego ustalonych norm, wszystko zależy od danego samochodu. Ma on specyficzne właściwości, jest odporny na działanie wysokich temperatur. Sugestią, co do jego wymiany może być zmiana jego wyglądu, a więc zabrudzenie i zmętnienie. Podczas wymiany płynu do spryskiwaczy trzeba wziąć pod uwagę jego typ. Wyróżniamy letni i zimowy płyn do spryskiwaczy. Ten rodzaj płynu wymienia się najczęściej, gdyż zużywa się go najwięcej. Należy tego dokonać co dwa tygodnie. Warto zwrócić uwagę na zapach płynu, gdyż niektórym kierowcom może przeszkadzać woń dostępnych na rynku preparatów. Płyny do spryskiwaczy są powszechnie dostępne, jednak należy unikać tych najtańszych.

Wymiana olejów i płynów eksploatacyjnych w samochodzie to czynność, której nie można zaniedbywać. Pracownicy warsztatu samochodowego Getrybe podejmą się naprawy różnych części samochodowych oraz wymiany wszelkiego rodzaju płynów i olejów oraz doradzą, jakich używać najlepiej.

Opracowanie:
Szczecin, Mierosławskiego 3C
tel. 91 483 60 56
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz