Materiał Partnera

Kiedy należy wykonać przegląd samochodu?

Kiedy należy wykonać przegląd samochodu?

Przegląd techniczny to nieodzowna czynność dla każdego właściciela samochodu. Przeprowadza się go w celu sprawdzenia, czy pojazd nadaje się do dalszej eksploatacji, ponieważ w trakcie użytkowania niektóre jego elementy znacznie się zużywają. Sprawdź zatem, na czym polega i kiedy należy wykonać przegląd samochodu. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Data przeglądu zależna od rodzaju pojazdu

Okres przeprowadzania kolejnych przeglądów samochodów jest zależny od rodzaju pojazdu. Pierwsze badanie techniczne przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, a kolejne – przed upływem 5 lat od pierwszej rejestracji i nie później niż po 2 latach od pierwszego badania powinni przeprowadzić właściciele:

  • samochodów osobowych i ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
  • motocykli i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.

Kolejne badania należy w takich przypadkach wykonywać co roku (przed upływem roku od poprzedniego badania).  

Raz do roku przeglądowi powinny być natomiast poddawane:

  • samochody z instalacją gazową,
  • pojazdy przewożące niebezpieczne towary,
  • taksówki osobowe,
  • pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywane do zarobkowego transportu drogowego osób,
  • pojazdy marki ,,SAM” (zbudowane samodzielnie),
  • pojazdy uprzywilejowane,
  • pojazdy używane do nauki jazdy lub egzaminu państwowego.
Warto w tym miejscu dodać, że samochody zabytkowe oraz przyczepy lekkie nie podlegają badaniom technicznym, chyba że zostaną na nie skierowane – zauważa pracownik Auto-Lux, serwisu, specjalizującego się m.in. w montażu samochodowych instalacji gazowych.

Na czym polega przegląd samochodu?

Czynności, jakie wykonuje się podczas przeglądu samochodu, regulowane są przepisami określonymi przez Ministra Infrastruktury. Po pierwsze – pojazd powinien być zidentyfikowany poprzez sprawdzenie zgodności numeru VIN na tabliczce znamionowej z numerem wpisanym do dowodu rejestracyjnego. Następnie sprawdzeniu poddane zostaje wyposażenie dodatkowe (dotyczy to m.in. pojazdów z LPG i CNG, które wymagają dodatkowych regulacji) oraz stan podzespołów i układów. Diagnosta sprawdza zatem po kolei: układ kierowniczy, układ hamulcowy, układ wydechowy, oświetlenie, nadwozie, zawieszenie, silnik, elementy bezpieczeństwa, takie jak np. pasy bezpieczeństwa, obowiązkowe elementy wyposażenia (gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy) oraz stan ogumienia.

W przypadku wyniku pozytywnego badania wbijana jest odpowiednia pieczątka do dowodu rejestracyjnego, która informuje o dopuszczeniu samochodu do ruchu. Jeżeli wynik okaże się negatywny, należy stawić się w warsztacie, aby w ciągu 14 dni usunąć usterki i ponownie złożyć wizytę w stacji kontroli pojazdów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz