Artykuł sponsorowany

Kiedy należy udać się do pulmonologa? Dariusz Ziora prof. dr hab. med

Kiedy należy udać się do pulmonologa? Dariusz Ziora prof. dr hab. med

Przewlekłe stany zapalne układu oddechowego oraz nawracające infekcje z kaszlem, a także stany duszności i problemy ze złapaniem tchu to sygnały świadczące o tym, że być może należy udać się do specjalisty. Pulmonolog prof. dr hab. med Dariusz Ziora to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom układu oddechowego, w tym chorobom płuc, oskrzeli i opłucnej. Dowiedz się, kiedy należy wykonać specjalistyczne badania.

Kiedy należy zgłosić się do pulmonologa?

Pulmonologia to dział medycyny zajmujący się leczeniem, profilaktyką oraz diagnostyką chorób układu oddechowego. Do najpopularniejszych objawów które budzą niepokój pacjentów należy kaszel, który może być powiązany z infekcją dróg oddechowych. W pierwszej kolejności zatem powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do specjalisty. Wizyta u pulmonologa jest wskazana w przypadku, kiedy kaszel jest powiązany z krwiopluciem i utrzymuje się przez dłuższy czas, a także wtedy kiedy towarzyszy mu duszność lub ból w klatce piersiowej.

Objawami przemawiającymi za dokładną diagnostyką są także trudności z oddychaniem w czasie snu, chrapanie lub bezdech senny. Wizyty u specjalisty wymaga także sytuacja, w której cierpimy na duszności pojawiające się w trakcie wysiłku, nasilające się w nocy lub w pozycji leżącej. Do specjalisty należy umówić się także wtedy, kiedy wyniki badań przesiewowych wskazują na problemy z układem oddechowym.

W czym pomoże ci pulmonolog?

Prof. dr hab. med Dariusz Ziora to specjalista pulmonolog, który od 1994 roku prowadzi własny gabinet pulmonologiczny w Częstochowie. Ze specjalistycznej pomocy mogą skorzystać pacjenci borykający się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, a także osoby, które potrzebują dokładnej diagnostyki w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby.

Badania wykonywanie w tym wypadku to między innymi rtg klatki piersiowej, spirometria, badanie ultrasonograficzne płuc czy bronchoskopia. W celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki może zostać zlecony także rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Lekarz specjalista na podstawie otrzymanych wyników postawi diagnozę oraz wdroży właściwe leczenie. Choroby leczone w gabinecie pulmonologicznym to między innymi:

  • zapalenie płuc lub oskrzeli,

  • mukowiscydoza,

  • astma,

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,

  • gruźlica.

Konsultacje pulmonologiczne obejmują także działania profilaktyczne związane z chorobami płuc. Prof. dr hab. med Dariusz Ziora udziela porad i informacji na temat zapobiegania schorzeniom układu oddechowego oraz pomaga w dojściu do sprawności po przebytych chorobach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz