Materiał Partnera

Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Fizjoterapia w stomatologii jest zdecydowanie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Metody stosowane w gabinetach wyspecjalizowanych terapeutów są wykorzystywane przede wszystkim w celu wyleczenia różnego rodzaju niedomagań układu ruchowego na przykład w rejonie żuchwy. Mogą także likwidować czy łagodzić objawy wad czy dysfunkcji powiązanych z układem stomatognatycznym. Dobrze jest poznać objawy, które kwalifikują nas do wizyty u fizjoterapeuty stomatologicznego.

Fizjoterapia stomatologiczna – na czym to polega?

Jako że organizm ludzki to niezwykle skomplikowana struktura złożona ze ściśle współpracujących ze sobą elementów, uszkodzenie jednego z „trybików” może wpłynąć na wiele istotnych procesów życiowych. Problemy z układem stomatognatycznym bardzo często objawiają się w niezrozumiały dla nas sposób. Jednymi z takich objawów są na przykład szum w uszach czy ból głowy. Przyczyny tych problemów mogą nie leżeć w samym narządzie słuchu czy w głowie, ale jamie ustnej, stawach skroniowo‐żuchwowych czy nawet kręgosłupie szyjnym. Czasem mają także podłoże zgoła niespodziewane, o naturze psychicznej. Opisana powyżej zasada działa jednak w dwie strony i problemy związane z otwieraniem ust czy też prawidłowym zwarciem szczęk nie zawsze będą wynikały z naprężeń pojawiających się w układzie szkieletowo‐mięśniowym. Dobry fizjoterapeuta stomatologiczny z pewnością zdoła znaleźć rzeczywistą przyczynę naszego dyskomfortu, działając tam, gdzie problem ma swoje źródło. Sama fizjoterapia stomatologiczna idzie zazwyczaj w parze z leczeniem dentystycznym, dlatego ważne jest, aby odwiedzić placówkę lekarską łączącą różne okołostomatologiczne specjalizacje lekarskie, takiej jak Dentra. Szczyglińska Wiesława, Martiszek Beata, lek. stomatolodzy, gdzie obok leczenia i fizjoterapii znajdziemy między innymi także chirurgię implantologiczną czy gabinet okulistyczny.

Pozostałe cechy fizjoterapii stomatologicznej

Fizjoterapia zawsze ma za zadanie w nieinwazyjny, fizyczny sposób wspomóc właściwe leczenie, poprawiając tym samym funkcjonalność układu ruchowego człowieka. W przypadku fizjoterapii stomatologicznej działania koncentrują się przede wszystkim na układzie stomatognatycznym, co ma wiele pozytywnych skutków. Jednym z nich jest aktywacja procesów naprawczych w tkankach. Terapia tego rodzaju wymaga oczywiście współpracy specjalistów z wielu dziedzin, a najlepiej udziału stomatologa biegłego zarówno w leczeniu, jak i w fizjoterapii.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz