Artykuł sponsorowany

Kiedy należy się udać do notariusza?

Kiedy należy się udać do notariusza?

Często w sprawach prawnych nie wiemy, do kogo dokładnie się udać, bowiem jest kilka profesji zajmujących się jego poszczególnymi obszarami. Notariusz kojarzy nam się głównie ze sprawami testamentu, ale okazuje się, że jest więcej spraw, któremu podlegają. Czym dokładnie zajmuje się notariusz i w jakich przypadkach należy się do niego zgłaszać?

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to również prawnik oraz osoba zaufania publicznego, ale do jego obowiązków należy głównie tworzenie aktów notarialnych oraz dokonywania innych czynności notarialnych, bowiem tylko do pewnego stopnia może on udzielać pomocy prawnej. Notariusz korzysta z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Dokumenty przez niego sporządzone mają charakter dokumentów urzędowych zgodnie z Prawem Polskim.


Testament i sprawy dziedziczenia

Notariusz zajmuje się między innymi sprawami dziedziczenia. Jest uprawniany do sporządzania prawomocnego testamentu, umowy darowizny oraz umowy o dożywocie, czyli aktów poświadczenia dziedziczenia, a także czynności dotyczące europejskiego poświadczenia spadkowego. Notariusz przechowuje również ważne i cenne rzeczy takie jak pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty czy dane na informatycznym nośniku danych oraz doręcza oświadczenia.

Odpisy ważnych dokumentów

Do Kancelarii Notarialnej Ewa Glombik-Mazur powinniśmy się udać również w przypadku, gdy potrzebujemy odpisu istotnych dokumentów, takich jak ważne pisma czy świadectwa, ponieważ notariusz jest odpowiedzialny m.in. za sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów.

Rozdzielność majątkowa

Notariusz zajmuje się także (na żądanie stron) sporządzaniem projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów i z tego tytułu to właśnie do niego należy się udać w przypadku decyzji o rozdzielności majątkowej. Posłuży on niezbędną informacją oraz sporządzi umowę.

Podpisywanie umów kupna i sprzedaży nieruchomości

Warto pamiętać, że nie każda umowa jest prawomocna. W przypadku np. umów kupna i sprzedaży, pociąga one za sobą skutki prawne tylko w przypadku, gdy zostaną spisane i potwierdzone przez notariusza.

Inne czynności

Ponadto, notariusz zajmuje się następującymi czynnościami:

  • spisuje protokoły
  • sporządza protesty weksli i czeków
  • składa wnioski o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentacją stanowiącą podstawę wpisu w księdze wieczystej
  • dokonuje czynności notarialnych także poza siedzibą kancelarii w szczególnych okolicznościach lub gdy przemawia za tym charakter czynności
  • współpracuje on z tłumaczami przysięgłymi w przypadku tłumaczenia przysięgłego dokumentu,
  • sporządza inne czynności wynikające z odrębnych przepisów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz