Artykuł sponsorowany

Kiedy należy przeprowadzić regenerację głowicy? Poradnik dla zmotoryzowanych

Kiedy należy przeprowadzić regenerację głowicy? Poradnik dla zmotoryzowanych

Regeneracja pozwala na całkowite przywrócenie sprawności głowicy. Ta ważna część silnika podatna jest niestety na awarie. Ich przyczyną jest najczęściej przegrzanie silnika lub awaria układu rozrządu. Jak rozpoznać objawy awarii głowicy? Kiedy zgłosić się do mechanika? I na czym właściwie polega taka regeneracja? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Objawy awarii

Głowica to bardzo ważna i dość złożona część silnika. To ona odpowiada za zamykanie komory spalania od góry. W głowicy montuje się zawory, a często także wałek rozrządu. W nowoczesnych samochodach głowice są projektowane w sposób, który ma zmniejszyć ich masę, co czasem czyni je nieco mniej wytrzymałymi i bardziej podatnymi na awarie. Jak rozpoznać ich objawy? Niepokojącym sygnałem z pewnością powinno być podniesienie się temperatury pracy silnika, spadek mocy silnika, problemy z rozruchem, spalanie oleju silnikowego. Głowica jest bardzo obciążona ze względu na zmienne ciśnienie i nierównomierne nagrzewanie jej elementów. Trzeba więc obserwować jej pracę ze szczególną uwagą.

Regeneracja krok po kroku

Proces regeneracji głowicy jest dość złożony. To zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom z firmy Jurgal Marek Uchman. Do zadań związanych z regeneracją głowicy należy między innymi usuwanie uszkodzonych świec żarowych, wyciąganie zapieczonych wtrysków, spawanie różnego rodzaju pęknięć, sprawdzanie szczelności płaszcza wodnego i planowanie powierzchni. Pracownicy zakładu zajmą się też wymianą lub regeneracją prowadnic  zaworowych. W ramach regeneracji wykonuje się  szlifowanie zaworów, frezowanie gniazd zaworowych (w razie potrzeby wymienia się gniada zaworowe i zawory na nowe), obróbkę pod wałkiem rozrządu, naprawę gwintów . Po wszystkim następuje oczywiście montaż zregenerowanej głowicy – czyli jej założenie i odpowiednia regulacja.

Kiedy regenerować?

Regeneracja głowicy to najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób na poradzenie sobie z awarią tej ważnej części silnika. Za regenerację zapłacimy mniej niż za zakup nowej, oryginalnej części zamiennej. Właściwe przeprowadzenie regeneracji sprawi, że silnik będzie działał jak nowy. Warto się na nią zdecydować, żeby uratować oryginalną część silnika, która zawsze będzie lepsza od zamienników. Trzeba jednak pamiętać, że regeneracja głowicy to skomplikowana usługa i nie każdy mechanik wykona ją dobrze. Za regenerację głowicy niejednokrotnie trzeba sporo zapłacić. Zadbajmy więc o to, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto i zlećmy naprawę doświadczonym profesjonalistom.

Oceń artykuł (5)
1.6
Komentarze
Dodaj komentarz