Artykuł sponsorowany

Kiedy należy poddać się badaniom medycyny pracy?

Kiedy należy poddać się badaniom medycyny pracy?

Podejmowanie nowej pracy często wiąże się z wieloma formalnościami oraz stresem. Musi ono być także poprzedzone badaniami lekarza z zakresu medycyny pracy. Pozwalają one przede wszystkim określić zdolność do podjęcia pracy na danym stanowisku. Często orzeczenia te stanowią także głos w sprawach spornych pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, a czasami stanowią również dowód w postępowaniach rentowych.

Kiedy przeprowadza się badania wstępne

Wysłanie osoby zatrudnionej na badania medycyny pracy są obowiązkiem pracodawcy. Do niego należy również sfinansowanie wizyty. Często zadaniem delegacji zajmuje się reprezentujący pracodawcę dział kadr. Badania wstępne odbywa każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na początku zatrudnienia. W takim wypadku są to badania, które muszą być zrealizowane najpóźniej na jeden dzień przed rozpoczęciem pracy. Mają one na celu zweryfikowanie, czy dana osoba jest w stanie realizować określone obowiązki. Musi je również przejść osoba, która zmienia stanowisko w obrębie tego samego zakładu pracy, jeżeli wiąże się to z podjęciem innych obowiązków oraz narażeniem na inne czynniki, tłumaczy specjalista medycyny pracy Barbara Kobierzycka

Badania kontrolne oraz okresowe

Drugim rodzajem badań są badania kontrolne i musi wykonać je pracownik, który znajdował się na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Wtedy muszą one zostać zrealizowane przed końcem trwania niezdolności do pracy – mają one ustalić, czy problemy zdrowotne zatrudnionego utrzymują się, czy też może on wrócić do świadczenia obowiązków na swoim stanowisku. Badania okresowe natomiast przeprowadzane są u osób, którym kończy się ważność poprzedniego orzeczenia, ale nie zmieniają one stanowiska w danej firmie, co też nie wiąże się ze zmianą zakresu obowiązków.

Zakres kompetencji lekarza orzecznika medycyny pracy

W zależności od danego stanowiska pacjent musi przejść określone badania oraz konsultacje, np. okulistyczne, laryngologiczne, psychologiczne, które wykażą, że może on wykonywać pracę. Za każde z tych badań odpowiedzialny jest lekarz innej specjalizacji. Lekarz orzecznik medycyny pracy zajmuje się przede wszystkim analizą opinii specjalistów oraz dokumentacji medycznej pacjenta. Na jej podstawie wydaje orzeczenie, które stanowi o możliwości lub braku możliwości podjęcia pracy. W tym drugim przypadku lekarz może skierować pracownika na dodatkowe badania pozwalające sprecyzować stan zdrowotny pacjenta.

 

Opracowanie:
Legnica, Peruwiańska 26
tel. 601 746 204
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz